Autor Wątek: Mówić czy godać??  (Przeczytany 5165 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bloody

• Global Moderator
Mówić czy godać??
« dnia: 17.10.2004 20:39 »
Chciałbym poruszyć temat co do gwary śląskie. Różne ludzie mają do niej nastawienie, jedni są  z nim sentymentalnie związani i ją lubią, z kolei inni uważają go za wieśniacką. W każdym razie na opewno nie da się nie zauważyć że zanika. Coraz mniej osób godo a coraz więcej mówi.
A co wy sądzicie o tym zagadnieniu?
Ten nasz świat to istny narreturn ;)

Offline Mucha

• Prawdziwa "Gaduła"
Mówić czy godać??
« Odpowiedź #1 dnia: 17.10.2004 21:22 »
Dla mnie to jest obojętne czy człowiem mówi czy godo, ja go w większosci rozumiem, ale ja sam osobiscie mówie bo tak mnie nauczono.

Offline Ner`zhul

• Pości z rana i wieczora
    • http://www.gwrota.com
Mówić czy godać??
« Odpowiedź #2 dnia: 17.10.2004 21:38 »
Szczerze..... to mi to jest obojętne, nie zwracam uwagi i nawet często niezauważam czy ktoś godo czy mówi bo mnie to poprostu lotto :)

Offline Payne

• Nowy Forumowicz
  • **
Mówić czy godać??
« Odpowiedź #3 dnia: 17.10.2004 21:41 »
Mi się podoba "godanie" ponieważ można spotkać tą gware tylko u nas na śląsku  :) i bardzo fajnie że ta tradycja w niektórych rodzinach z pokolenia na pokolenie dalej się utrzymuje. Najczęściej z rodziną "godomy"  :wink:

Offline Elmo

• Pości jak rok długi
Mówić czy godać??
« Odpowiedź #4 dnia: 17.10.2004 23:09 »
No fakt lubie godać. W sumie musze powiedzieć że tylko godom mało kiedy mówie. Przyznaje, że w szkole niekiedy [często]  :D jestem za to karcony wyśmiewany itp. Często się słyszy dogaduszki typu: pier***wieśniak. Przeważnie reaguję na to tak, że wolę być wieśniakiem [bo z tąd waśnie pochodzę pochodzę Wieszowa to spokojna wioska w której gospodarstwa można policzyć na ręce weterana wojennego] niż jakimś piepszonym "GOROLYM" z miasta - za to wylądowałem na dywaniku u dyra bo doszło do bójki. Cieć sie wkurzył że powiedziałem "gorol" - zdarza się. Jednak trzeba być twardym tylko my tak godomy to cza to jakoś przekozać nastympnymu pokolyniu.

Gorzej to wygląda z pisaniem [czasami śmiesznie to wygląda lub sie nie idzie doczytać]
-wałek :)
Jestem Elmo a reszta niech będzie milczeniem......8)

Tu znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania.

Offline Bloody

• Global Moderator
Mówić czy godać??
« Odpowiedź #5 dnia: 18.10.2004 00:34 »
No mosz racyjo Elmo, źle sie szkryflo a jescze gorzy to czyto :). A tak ogólnie to fakt że ludziska czasami nie są tolerancyjni, no ale cóż gorole  :roll: .  Osobiście to ogólnie w domu to mówie posląsku, a kiedy mówie z kimś obcym czy też z kimś kto mówi po gorolsku to ja też automatycznie przerzucam się na polski, choć mój akcent itp jest wychwytywany mimo wszystko.
Niejaki Bercik się tym nie przejmuje co gadają inni,  anawet wszyscy go lubią, więc nie ma tak źle ;)

Offline qd

• Forumowicz Wieszowa NET
Mówić czy godać??
« Odpowiedź #6 dnia: 18.10.2004 02:45 »
jest mi to obojętne, chociaż zauważam to. sam raczej mówię...
dla mnie ważniejsze jest to co ma się do powiedzenia, a nie sposób. dlatego dziwi mnie bardzo, że to właśnie r@phael zaczoł ten temat :?  :roll:

Najpierw Maniera z małej, teraz R@phael, człowieku jak tak dalej pójdzie to będę musiał kasować wszystkie twoje posty które nie są poprawnie napisane. Może wtedy jakoś  nauczysz się pisać :roll: - R@phael

Offline Elmo

• Pości jak rok długi
Mówić czy godać??
« Odpowiedź #7 dnia: 18.10.2004 15:30 »
Ej co do Bercika to mi nawet nie mów!!! TAko Gańba nom robi że nie wiem!! Niby jest gotka ale zauważyeś chyba że robi z hanysów takich  Ciu***

Ja go nie lubie!
Jestem Elmo a reszta niech będzie milczeniem......8)

Tu znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania.

Offline Bloody

• Global Moderator
Mówić czy godać??
« Odpowiedź #8 dnia: 18.10.2004 16:18 »
Cytat: "Elmo"
ej co do Bercika to mi nawet nie mów!!! TAko Gańba nom robi że nie wiem!! Niby jest gotka ale zauważyeś chyba że robi z hanysów takich  Ciu***

W sumie to fakt, ale go wszyscy przynajmniej lubią ;).  A co do wypowiedzi qd jeśli mówisz to raczej nie widzisz różnicy. Ale jak napisałem Elmo bywają z tym problemy, osobiście w wojsku to musiałem się dostosować na Polski bo mi chcieli dziadki wpier... zrobić  :evil: . Najwidzoczniej qd po prostu nie zrozumiałeś o co chodzi w tym temacie  :roll:
Swoja drogą naucz się w końcu pisać z dużej litery, zwłaszcza gdy piszesz czyjeś nazwisko, imię lub nick... Ile w sumie ty masz lat 10 czy mniej?

Offline qd

Mówić czy godać??
« Odpowiedź #9 dnia: 19.10.2004 19:54 »
Cytat: "R@phael"
Najpierw Maniera z małej, teraz R@phael, człowieku jak tak dalej pójdzie to będę musiał kasować wszystkie twoje posty które nie są poprawnie napisane. Może wtedy jakoś  nauczysz się pisać :roll: - R@phael

widzę, że ty masz jakiś problem :?. nie rozumiem dlaczego tak bardzo się do tego przyczepiłeś. jakoś nikomu innemu to nieprzeszkadza tylko tobie :!:
daj na luz i skup się na treści nie na formie.

i jeszcze jedno. badź tak miły i nie dopisuj już więcej nic do moich postów. masz coś do powiedzenia to napisz w SWOIM poscie

Offline Ner`zhul

• Pości z rana i wieczora
    • http://www.gwrota.com
Mówić czy godać??
« Odpowiedź #10 dnia: 19.10.2004 22:02 »
Cytat: "qd"
i jeszcze jedno. badź tak miły i nie dopisuj już więcej nic do moich postów. masz coś do powiedzenia to napisz w SWOIM poscie

Nie wiem czy zauważyłeś, ale R@phael jest moderatorem i ma prawo dopisać Ci się do postu jeśli zrobisz coś niezgodnego z regulaminem, radzę go przeczytać i w szczególności zobaczyć Sobie punkt gdzie piszę żeby sprawdzić formę i POPRAWNOŚĆ ORTOGRAFICZNĄ Swojego postu zanim umieści się go na Forum...

Zmienia to się pomału w OffTop więc sugeruję wam obu się już uspokoić ;)...
PZDR Ner`zhul

Offline Bloody

• Global Moderator
Mówić czy godać??
« Odpowiedź #11 dnia: 19.10.2004 22:26 »
Ja nie wymagam oszałamiającej oprawy, ale tej standardowej. Każdemu zdażają się błędy, to normalne. Ale w twoim przypadku to zwykłe niechlujstwo, po prostu ci sie nie chce. W efekcie wygląda jakby posty pisało dziecko  :roll: .  Wydaje mi się, że z tym avatarem to chyba trafileś, obibok z ciebie i tyle  :wink: . Jeśli juz nie umiesz to pisz z małej litery, ale nazwiska , imiona itp pisz jak należy, inaczej każdy taki zauważony post skasuje  :twisted: . Pozdrawiam.

Offline Pajonkhin

Mówić czy godać??
« Odpowiedź #12 dnia: 20.10.2004 10:55 »
Jestem zdania, że język dzieli ludzi. Wszyscy znamy fragment Bibli o wieży Babel. Świat jest i tak strasznie skomplikowany, więc po co jeszcze sobie utrudniać kontakty przez różnicowanie języków? Jak słysze o kolejnym języku na wymarciu to wcale nie jest mi smutno.
         Pełna unifikacja języka to jest to! Pewnie polska mowa nie zawojuje świata lecz z drugiej strony są trudniejsze języki od angielskiego.
         Podsumowując:  Mowa śląska wcale nie jest "wieśniacka" ale mało - jak by to nazwać - perspektywiczna. Nich każdy robi jak chce, ja nie zamierzam uczyć się jakiejś gwary lokalnej.
         (nie odpisuje na ataki lokalnych patriotów) :P