Autor Wątek: Farmy wiatrakowe  (Przeczytany 101987 razy)

Offline Alex

• Znajomy z Forum
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #30 dnia: 11.03.2012 14:36 »
Bloondyn - Puki co do umów to jeszcze sporo czasu. Umowa z operatorem komórkowym, też zakłada konsekwencje jeżeli zostanie naruszona. Taka już natura każdej umowy. Co do podatku, to każda inwestycja działa na takiej samej zasadzie, budowa dróg, stadionów itp. Odnośnie pochodzenia sprzętu, no cóż, jeżeli w naszym kraju nie potrafią uruchomić własnej produkcji czegokolwiek i jeszcze wprowadzać jej na rodzimy rynek, to niestety trzeba importować.  Trudno oskarżać prywatnego przedsiębiorcę/inwestora, że miał pomysł na życie i może na tym zarabiać, skoro instytucje państwowe nie dają mu takiej możliwości. Będąc częścią UE, nie da się uciec od tematu alternatywnych źródeł energii, bo wymogiem umowy jest rozwój alternatywnej energetyki.

Offline Bloondyn

• Post-man
« Odpowiedź #31 dnia: 12.03.2012 07:03 »
Ja zawsze wychodziłem  z założenia że dyskutuje się przed podejmowaniem przez kogokolwiek jakiejkolwiek decyzji . A nie tak,  jak to miało miejsce z ACTA ;)
To co wyrabiają firmy wiatrowe jest po prostu patologiczne . I  należy wszystkim przedstawić mechanizmy ich działania.
"Dramatem naszej epoki jest to, że głupota zabrała się do myślenia" Jean Cocteau

Offline MBert

• Rozpisany Forumowicz
« Odpowiedź #32 dnia: 12.03.2012 13:04 »
Bloondyn - Puki co do umów to jeszcze sporo czasu. Umowa z operatorem komórkowym, też zakłada konsekwencje jeżeli zostanie naruszona. Taka już natura każdej umowy.

No nie koniecznie każdej umowy. Umołe na telefon wybieram sam a tu wybieraja zam nie inni.

[/quote]
Cytuj (zaznaczone)
Co do podatku, to każda inwestycja działa na takiej samej zasadzie, budowa dróg, stadionów itp.
No nie każda. Duża część firm prywatnych buduje za swoje pieniądze nie za podatki obywatelo.

Cytuj (zaznaczone)
Odnośnie pochodzenia sprzętu, no cóż, jeżeli w naszym kraju nie potrafią uruchomić własnej produkcji czegokolwiek i jeszcze wprowadzać jej na rodzimy rynek, to niestety trzeba importować.  Trudno oskarżać prywatnego przedsiębiorcę/inwestora, że miał pomysł na życie i może na tym zarabiać, skoro instytucje państwowe nie dają mu takiej możliwości.

Cytuj (zaznaczone)
Coż 20 lat prywatyzacji przeprowadzanej prze PO PIS i SLD doprowadziło do tego że tzw "inwestorzy wykupili za bezcen wszystko co narodowe aby sie tego pozbyć"  Przykładów sprzedanych i zniszczonych fabryk można mnożyć.

Cytuj (zaznaczone)
Będąc częścią UE, nie da się uciec od tematu alternatywnych źródeł energii, bo wymogiem umowy jest rozwój alternatywnej energetyki.

Osobiscie jestem przeciwnikiem UE. Obiecanki które składali politycy widać gołym okiem. Ilość ludzi starszych grzebiących po śmietnikach kiedy jadę wieczorem po Śląsku jest zastraszająca ale może to też idea tej super demokracji i liberalizmu dla wybranych. Ludzie kupujący węgiel po parę worków nie dlatego że wygodniej tylko nie stać ich kupić tony. A pamiętam czasy jako młody chłopak że każdy emeryt kupował na zimę po 2 tony. A ten smród po całym Śląsku z kominów to co to po prostu to że ludzie palą byle czym bo ich nie stać.
Chore programy dla naszych dzieci w szkołach napisane przez feministki, pedziów i tego typu element o wyrównanie szans w szkołach na które idą miliony http://nowakrytyka.pl/spip.php?article412. A znam osobę z urzędu w Gliwicach która mi o tym mówiła. Wymogi UE to jedna wielka komuna.

Oto jak działą liberalizm i dmeokracja w jednym.

Co do wiatraków w gminie jest wiele miejsc gdzie mogą stać i nie kolidować z domami. Np za byłą linią kolejową. Dlaczego muszą stać wzdłuż całej Wieszowej. Nadzieja tylko w tym że któryś właściciel gruntów sie nie zgodzi. Dodatkowo kto rozbierze te wiatraki po 20 latach ? Ile dokładnie gmina z tego będzie miała  czy napewno jest to dla gminy opłacalne ? itd itp

« Ostatnia zmiana: 12.03.2012 13:07 wysłana przez mdylag »
"Im bardziej skorumpowane państwo, tym więcej praw." — Tacyt
"Nie ma już mężczyzn, gdyż nie ma już przekonań, nie ma przekonań, gdyż nie ma zasad, nie ma zasad, gdyż nie ma już wiary." - kardynał Pie

Offline Tom'ek

• Maniak Forum
« Odpowiedź #33 dnia: 12.03.2012 16:02 »
Osobiscie jestem przeciwnikiem UE. [...] Ilość ludzi starszych grzebiących po śmietnikach kiedy jadę wieczorem po Śląsku jest zastraszająca [...] A ten smród po całym Śląsku z kominów to co to po prostu to że ludzie palą byle czym bo ich nie stać. Chore programy dla naszych dzieci w szkołach napisane przez feministki, pedziów [...] Wymogi UE to jedna wielka komuna.

Wyszło szydło z worka, jeszcze brakuje tylko zdania, że to wszystko wina Tuska.
Nie wiem czym sobie to forum zasłużyło, że wypisujesz tu takie brednie, no ale cóż - takie czasy.

Cytuj (zaznaczone)
Wieszowej
Jesteś nowy więc polecam ten artykuł: http://www.wieszowa.pl/index.php?view=article&catid=41:kategoria-samorzad-solecki&id=103:o-odmianie-nazwy-wieszowa-slow-kilka&format=pdf

Offline Bloondyn

• Post-man
« Odpowiedź #34 dnia: 13.03.2012 15:59 »
Kolejne miejscowości wygrywają z wiatrakami. :D

http://stopwiatrakom.eu/wts/index.php?option=com_content&view=article&id=606:bunt-przeciw-wiatrakom&catid=1:latest-news&Itemid=50

Mapa miejscowości protestujących przeciw wiatrakom  ;) może Wieszowe też ktoś dopisze... Aktualnie protestuje: 295 miejscowości

http://mapa.stopwiatrakom.eu/

W poprzednim numerze Gwarka były ładnie opisane słowa Wójta naszej gminy w których mówił iż w kwestii ich budowy jest ostrożny , a sprawę wiatraków trzeba dobrze przemyśleć i rozważyć ... A tu wczoraj na zebraniu sołeckim w Świętoszowicach powiedział że będzie namawiał ( czytaj: lobbował ) u rolników ( we  Wieszowie ) aby zgodzili się na budowę wiatraków i dzierżawę ziemi... Pytanie ... Dla kogo wójt pracuje? Także w innych kwestiach na owym zebraniu nasuwało sie podobne pytanie . Było gorąco ;) A wójt coś chyba czuje, iż drugiej kadencji raczej nie będzie...

P.S. Poprawiłem troszeczkę posta aby nie było niedomówień. ;)
« Ostatnia zmiana: 14.03.2012 07:06 wysłana przez Bloondyn »
"Dramatem naszej epoki jest to, że głupota zabrała się do myślenia" Jean Cocteau

Offline Gabrielle

• Forumowicz Wieszowa NET
« Odpowiedź #35 dnia: 13.03.2012 18:14 »
Duzi ich nie wpuszczają na swoje tereny np.TDJ,ale czy wiedzą coś więcej?

Offline MBert

• Rozpisany Forumowicz
« Odpowiedź #36 dnia: 14.03.2012 00:04 »
Cytuj (zaznaczone)

Wyszło szydło z worka, jeszcze brakuje tylko zdania, że to wszystko wina Tuska.
Nie wiem czym sobie to forum zasłużyło, że wypisujesz tu takie brednie, no ale cóż - takie czasy.

Nie jestem zwolennikiem żadnej parti typu PO PIS SLD ani Paligniota. I nie wstydzé się że nie jestem zwolennikiem UE ba jestem z tego dumny bo wolałbym życ w wolnej Polsce a nie polskojęzycznym departamencie. A co do Tuska kontynuje rozpieprzanie tego pieknego kraju ale wczesniej czy pozniej kazdy to zobaczy na wlasne oczy.

Panie Tomeks skoro Pan tak lobuje za wiatrakami to jesli mogę spytać czy bedzie je Pan widział/słyszał z okna czy Pana dom jest niezagrożony?

Blondyn dzięki za linki. Jesli po przeczytaniu tej strony sa zwolennicy to ja dziękuję.
http://stopwiatrakom.eu/wts/index.php?option=com_content&view=article&id=194&Itemid=66 - Piekło na ziemi. Można posłuchać co będziemy słyszeć.
http://stopwiatrakom.eu/wts/index.php?option=com_content&view=article&id=191&Itemid=113 - A tu porównanie z samolotem, samochodem itd.

Lokalizacja tych wiatraków jest nieforunna bo na południu bedzie przechlapnae. Nie rozumiem dlaczego musza one stać na przeciw domostw. Nie wspomnę o tm że wartosć domów spadnie do zera bo kto normalny bedzie chciał mieszkać w sąsiedztwie wiatraków. Mam rozumieć że to wszystko dla dobra mieszkańców.

Minimalna odległość turbiny wiatrowej od receptora dźwięku to 550 m. Minimalna odległość
zwiększa się wraz z liczbą turbin oraz poziomem dźwięku charakterystycznym dla określonego
rodzaju turbin. Na przykład : dla inwestycji wiatrowej złożonej z 5 turbin, z których każda
charakteryzuje się poziomem dźwięku 107dB – każda z turbin musi być oddalona minimum 950 m od
najbliższego odbiornika dźwięku.
Minimalne odległości są oparte na modelach rozchodzenia się dźwięku wytwarzanego przez turbiny
wiatrowe a ich zadaniem jest ograniczyć poziom dźwięku w najbliższych zamieszkałych obszarach do
tak by nie przekroczył 40dB. Ten poziom jest spójny z poziomami stosowanymi w kontroli hałasu
pochodzącego z innych jego źródeł w środowisku. Jest również spójny z zaleceniami WHO (Światowej
Organizacji Zdrowia ) Europe dotyczącymi poziomu hałasu w nocy rekomendującymi 40dB jako
ochrona zdrowia społeczeństwa przed hałasem miejskim. Według WHO ten zalecany poziom jest
poniżej poziomu mogącego wpływać na jakość snu i zdrowie. Znajduje się on jednak zarazem
powyżej poziomu mogącego wywołać skargi ( WHO 2009 ).

Tak więc u nas nie będzie jedna turbina tylko wiecej a więc poziom hałasu będzie znaczny.

A tu polskie opracowanie naukowe:
http://stopwiatrakom.eu/wts/pliki/Wyniki_badan.pdf
http://stopwiatrakom.eu/wts/pliki/komentarz_metodyczny.pdf

I jest tam jasno i wyraznie o infradzwiekach a podobno to wymysl.  widać nawet na forum lobby wiatrakowe ma swoich ludzi -:)
A odleglosci w europie to 2KM i wiecej, w stanach 3 mile. Polecam drugi dokument w ktorym ludzie pisza to co pislaem w pierwszym poscie. Uciazliwoscm infradzwieki i spadek cen nieruchomosci we wsi do 0.
« Ostatnia zmiana: 14.03.2012 02:26 wysłana przez mdylag »
"Nie ma już mężczyzn, gdyż nie ma już przekonań, nie ma przekonań, gdyż nie ma zasad, nie ma zasad, gdyż nie ma już wiary." - kardynał Pie

Offline MBert

• Rozpisany Forumowicz
« Odpowiedź #37 dnia: 14.03.2012 10:15 »
Po przestudiowaniu wszystkich materiaów osobiscie postanowiem zajac sie zbieraniem podpisów bo to co chce zrobić gmina to jest przekręt i każdy mieszkaniec odczuje to na własnej skórze.
Osobiście wydrukuję magteriały z Politechniki Wrocławskiej i Wytyczne Kancelari sejmu i od soboty będe rozdawał ludziom. Reszta w rękach Boga. Ale jesli rolnicy sie zgodza to dla wsi to będzie dramat.

A tutaj dla Pani Alex i Pana Tomeks badania zebrane przez polskich naukowców właćzając PAN o infradzwiękach z turbin.
http://nowa-stepnica.x25.pl/2011/11/18/cicha-smierc-wiatraki-zabijaja-ludzi/

Dodatkowo pewnie wójt rolnikom nie powiedział że będą musieli zapłacić VAT od tego co im da firma dzierżawiąca -:)
http://nowa-stepnica.x25.pl/2012/02/02/cena-naiwnosci-rolnikow-zaplaca-vat-od-wiatrakow/

Tu jeszcze opinie mieszkańców i piękne nagranie jaki te turbiny powodują hałas. Ktoś powie z ulicy też jest hałas. Tak ale nie 24h na dobę non stop. W nocy raczej mało kto jeżdzi.
http://www.youtube.com/watch?v=AQZ115-zzIM

« Ostatnia zmiana: 14.03.2012 18:42 wysłana przez mdylag »

Offline Tom'ek

• Maniak Forum
« Odpowiedź #38 dnia: 14.03.2012 18:45 »
Szkoda, że jedyny konkretem w tej dyskusji jest ta mapka http://forum.wieszowa.pl/index.php?action=dlattach;topic=2310.0;attach=93;image
Poza tym nasza wiedza o wiatrakach w Wieszowie jest zerowa, ale oczywiście nie przeszkadza wam to wypisywać kalumnie na forum i snuć spiskowe teorie dziejów.
Do każdej farmy wiatrowej trzeba podchodzić indywidualnie i znając  parametry techniczne konkretnej turbiny oraz działanie potwierdzone naocznie w terenie, można zacząć merytoryczną dyskusje.
Np
Badanie wpływu działania turbiny Vestas V80-2MW, stosowanej powszechnie na pomorzu, można poczytać tutaj: http://wiatrowa.eu.interia.pl/pliki/badania_halas.pdf
Wypowiedź mieszkańców, burmistrza gminy tutaj: Od 3:40 zaczyna się coś ciekawego http://www.youtube.com/watch?v=EAzjO1LlpUQ&feature=related

Znaleźliście w necie strony przeciwników wiatraków, ja znalazłem zwolenników, i co? Będziemy się licytować co jest wiarygodniejsze?
Ma to jakiś sens?
Dopóki nie poznamy konkretów, gwarancji inwestora o zachowaniu odległości i sprawdzonych modelach turbin to będzie to dyskusja o d*pie Maryny.
Nie można wrzucać do jednego worka wszystkich wiatraków, konstrukcje lat 80-tych i 90-tych mają się nijak do tych współczesnych.
A podawanie przykładów z Australii, Kornwalii, Hawajów bez podania przyczyn wystąpienia negatywnych skutków działania elektrowni jest niepoważne. 

Offline Bloondyn

• Post-man
« Odpowiedź #39 dnia: 14.03.2012 20:43 »
No to niech zrobią referendum jak w Koszęcinie i gitara. Niech się dzieje według woli większości a nie marginesu  ;)

Offline MBert

• Rozpisany Forumowicz
« Odpowiedź #40 dnia: 15.03.2012 00:16 »
Skoro dokument PANu to nic. Normy dla turbin na zachodzie obecnie zaczynajace sie od 2 km to nic. WHO to nic to Ja nie mam pytan do Pana.
Te badania ktore Pan wkleil sa z 2004 roku I wyraznie poziom halasu jest miezony dla jednej turbiny i te 600m jest bezpieczne. Tam nie bedzie jedna czyli odleglosc powinna wzrastac do domostw a nie bedzie. Tyle.

Dwie strony wczesniej twierdzil Pan ze nie ma badan ba ze infradzwieki nie istnieja.

Co z tego beda mieli mieszkancy oprocz potencjalnego szumu, kloptotow zdrowotnych, i spadku cen nieruchomosci ?

« Ostatnia zmiana: 15.03.2012 00:40 wysłana przez mdylag »

Offline Tom'ek

• Maniak Forum
« Odpowiedź #41 dnia: 15.03.2012 10:43 »
Skoro dokument PANu to nic. Normy dla turbin na zachodzie obecnie zaczynajace sie od 2 km to nic. WHO to nic to Ja nie mam pytan do Pana.
Normy dla jakich turbin? Konkretnie proszę: moc, wielkość, rok produkcji.
Jasna sprawa, że istnieją turbiny które emitują infradźwięki ale są też takie w których ten problem rozwiązano.
Czy te dokumenty PAN i WHO stwierdzają jednoznacznie że wszystkie wiatraki to śmierć?
Tam nie bedzie jedna czyli odleglosc powinna wzrastac do domostw a nie bedzie. Tyle.
Przecież wiatraki będą ustawione w lini równoległej do autostrady, więc każdy kolejny będzie oddalony o min 100m.
Dwie strony wczesniej twierdzil Pan ze nie ma badan ba ze infradzwieki nie istnieja.
Ta, nie ma badań. W którym miejscu tak napisałem? Proszę o cytat, bo chyba jestem ślepy.
Co z tego beda mieli mieszkancy oprocz potencjalnego szumu, kloptotow zdrowotnych, i spadku cen nieruchomosci ?

Już to było napisane, konkretnie to 10.03.2012 18:49

Trzy tygodnie temu pojawiła się informacja o wiatrakach w naszej gminie, a właściwie dopiero propozycja dyskusji o ewentualnym zaangażowaniu się gminy w tą inwestycje. Po tygodniu w Wieszowie była już gotowa lista osób które się nie zgadzają, za chwilę będzie kolejna, może nawet referendum. Natomiast spotkanie informacyjne w świetlicy odbędzie się dopiero 24 marca.
Nie uważacie że kolejność powinna być trochę inna?

Na tym kończę dyskusję, bo osobiście nie wierzę że powstanie tu jakaś farma. Takich "oszołomów" jak ja którzy uważają, że najpierw wiedza potem protest, jest pewnie kilka procent, więc nakręcenie spirali strachu to będzie banalna sprawa.

Offline Bloondyn

• Post-man
« Odpowiedź #42 dnia: 15.03.2012 12:04 »
Tom'ek - masz rację kolejność powinna być inna i też tak jest. TY podałeś datę OFICJALNEJ wiadomości . Na gminie wiedziano o tym, jednak wcześniej ... Nie mówiąc o tym że w tych swoich wyliczeniach pominąłeś, żę inwestorzy JUŻ zawitali do właścicieli INTERESUJĄCYCH ich działek, a jeszcze spotkania z mieszkańcami nie było .
Żebym nie był gołosłowny:
 Komisja Budżetu, Gospodarki i Rozwoju

"Poniedziałek, 20 luty 2012, 17:00
   -analiza planów zagospodarowania     przestrzennego poszczególnych sołectw, obszary dopuszczenia budowy     siłowni wiatrowych."

Ciekawe że PROTOKOŁY z prac komisji są zapisywane na stronie BIP DOPIERO z 3 miesięcznym opóźnieniem! Tak więc info o tym co było poruszane na spotkaniu w lutym będzie w publicznej wiedomości DOPIERO w CZERWCU. Czyli... musztarda po obiedzie.
A z gadki jaką strzelił nasz wójt ( na temat Wieszowskich wiatraków) w Świętoszowicach , było słychać że jego nie bedzie interesować ani hałas , ani ludzie , TYLKO KASA. ON MA JUŻ ZDANIE WYROBIONE W TYM TEMACIE. Wczoraj nad ranem ok. 5:00  był na TV INFO reportaż "Walka z wiatrakami"... Sytuacja bardzo podobna . Wszystko działo sie tak szybko, że ludziom nie zostało nic innego jak tylko sie odwoływać . Ludzie nie byli CAŁKOWICIE przeciw wiatrakom . Chcieli tylko aby były odsunięte bardziej od zabudowy i w związku z tym   byłoby  ich mniej niż 50 szt. Jednak wójt w owym programie zdanie ludzi miał w D...  :P  Pamiętaj wiatraki to nie ekonomia ... to Kasa . A w interesach niema  przyjaciół .

P.S. Napiszę osobny temat co nasz wójt wymyślił mieszkańcom Świętoszowic ,a wypłyneło to g...  na spotkaniu gminnym
« Ostatnia zmiana: 15.03.2012 13:16 wysłana przez Bloondyn »

Offline Tom'ek

• Maniak Forum
« Odpowiedź #43 dnia: 15.03.2012 13:46 »
Pamiętaj wiatraki to nie ekonomia ... to Kasa.
Pamiętam, pamiętam ;) Wiadomo że kasa, nasz wójt to nie Franciszek z Asyżu.
Ale coś z tej kasy dla gminy powinno wynikać. No nic, zobaczymy na spotkaniu czy podchodzą do tematu na poważnie.

Offline MBert

• Rozpisany Forumowicz
« Odpowiedź #44 dnia: 15.03.2012 13:59 »
I dokladnie Ja też nie jestem przeciwny wiatrakom tylko jestem przeciwny budowaniu ich wzdłuż całej wsi w bliskiej odległości. Skoro są kontrowersje to należy je rozważyć a z tego wynika że dezycja już zapadła, mapka gotowa teraz tylko przekonać właścicieli ziemi. O pdejmowaniu dezyji uczyłem się ze bierze sie za i przeciw i dopiero rozważa sie. Jak widac na przykładzie wójta podjął dezyzję wział za,  przeciw argumentów nie uwzględnił i sprawa załatwioa.  Idąć tą logiką to i elektrownię atomową mogę postawić na działce.

Zadalem wójtowi kilka pytań:
Czy zagwarantuje mi gmina na piśmie że wiatraki nie będa miały wpływu na zdrowie moich dzieci a uciążliwość będzie tak niska jak obiecuje gmina (oddziaływanie do czerwonej kreski na mapie) i obiecanki inwestora zostaną spełnione ?
Gmina posiada tereny które nie kolidują z domammi ale co tam ważne parę groszy bo wcale to nie jest taka duża kasa. Firmy płacą podatek od fundamentu który ulega amortyzacji.

A lepiej znaleźć wszystkie przeciw teraz bo jak sie postawi 100m wieże za kilkadziesiat baniek to nawet jak sie ludzie bedą musieli wyprowadzać to nikt wieży nie rozmontuje.

Polecam również wywiad z wójtem gminy Kobylnica w której były gwiazdy naszej gminy:
http://sgpeo.pl/Rozmowa_z_LESZKIEM_KULINSKIM_wojtem_gminy_Kobylnica_Przewodniczacym_Stowarzyszenia_Gmin_Przyjaznych_,771,8.html
Sam lobbysta stwierdza:
"Jak jest wilgotne powietrze i ciepło, szum łopat wiatraków słychać w odległości 1-2 km" Jednostajny szum przez 24h.

« Ostatnia zmiana: 18.03.2012 01:57 wysłana przez mdylag »