Autor Wątek: Farmy wiatrakowe  (Przeczytany 116425 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline MBert

 • Rozpisany Forumowicz
 • *****
 • Wiadomości: 127
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #45 dnia: 15.03.2012 21:31 »
Skończyłem dyskusję z gminą bo to nie ma żadnego sensu. Niestety wygląda to tak jak przedstawiłł Blondyn. Decyzja została już podjęta o postawieniu wiatraków a więc nie ma dyskusji. Gmina wyznaczyła teren, inwestor dogaduje się z właścicielami a to spotkanie jest tylko informacyjne. Co więcej gmina nie wie nawet na których działkach i jak blisko i jakie inwestor zamierza stawiać wiatraki.

To się nazywa rozeznanie. Krótko ujmując dano wolną rekę inwestorowi. Widać są gminy w których wójt umie się dogadywać z mieszkańcami, są referenda i są takie gdzie jasnie panujący decydują co i gdzie postawić byle nie pod ich oknami. Którko ujmując postęp, nowoczesnośc i demokracja ale płacą ci co nie mają nic do gadania.

http://www.mrr.gov.pl/aktualnosci/fundusze_europejskie_2007_2013/Documents/25_kd_20012012a.pdf

"Aby uzyskać decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę inwestycja nie może być
sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jeżeli taki plan jest
aktualny. Powstaje on na podstawie studium uwarunkowań i musi zawierać jego ustalenia.
Plan powinien zostać skonsultowany z mieszkańcami terenu, którego ma dotyczyć, zgodnie z
przepisami ustawy OOŚ oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
(Dz.U.03.80.717)."

Gdfzie były przeprowadzane konsultacje społeczne.

przedstawiono wyniki badań dotyczące minimalnej odległości zabudowań ludzkich i zwierzęcych od pojedynczej turbiny wiatrowej. Np. Francuska Akademia Medycyny (odp. PAN w dziedzinie medycyny) podaje w [1], że odległość ta powinna być co najmniej 1,5 km. Wspominany już G. P. Van den Berg w prestiżowym czasopiśmie [13] Journal of Sound and Vibration podaje odległość – jak już wcześniej wspomniano – 1900 m.

U nas będą 4 czyli powinno być przynajmniej 8 kilometrów. Do najblizych domów będzie kilkaset metrów albo kilkadziesiąt. Tego dowiemy sie na spotkaniu. A odczuwalność turbiny bedzie napewno w dużej cześci Wieszowy.

Hałas wytwarzany przez turbiny wiatrowe ma dudniący, pulsujący charakter, szczególnie w nocy, gdy jest silniej słyszany. Hałas jest silniejszy w nocy wskutek kontrastu między spokojnym, chłodnym powietrzem na poziomie gruntu a stałym strumieniem wiatru na poziomie osi turbiny. Hałas w nocy rozchodzi się daleko. Udowodniono, że jest on drażniący dla mieszkańców w odległości 2000 m od turbin w normalnym lekko falistym terenie,


« Ostatnia zmiana: 20.03.2012 16:06 wysłana przez mdylag »
"Im bardziej skorumpowane państwo, tym więcej praw." — Tacyt
"Nie ma już mężczyzn, gdyż nie ma już przekonań, nie ma przekonań, gdyż nie ma zasad, nie ma zasad, gdyż nie ma już wiary." - kardynał Pie

Offline cudik

 • Rozpisany Forumowicz
 • *****
 • Wiadomości: 126
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #46 dnia: 16.03.2012 10:13 »
OCENZUROWANO
« Ostatnia zmiana: 24.03.2012 09:02 wysłana przez cudik »
All rights reserved

Offline Bloondyn

 • Post-man
 • *****
 • Wiadomości: 1183
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #47 dnia: 16.03.2012 18:11 »
cudik - no lepiej chyba bym  tego nie ujął  ;)
I tez pytam ....  gdzie jest Janosik ?
« Ostatnia zmiana: 16.03.2012 19:52 wysłana przez Bloondyn »
"Dramatem naszej epoki jest to, że głupota zabrała się do myślenia" Jean Cocteau

Offline MBert

 • Rozpisany Forumowicz
 • *****
 • Wiadomości: 127
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #48 dnia: 17.03.2012 14:29 »
Sprawa stawiania wiatrakøw oparła się o sejm:
"Ci radni mają podpisane umowy...
...a rządy wszystkich krajów Unii Europejskiej zadbały, aby elektrownie wiatrowe...
...były w odległości powyżej 2 km od ludzkich domów."

Reszta w załæczniku cały stenogram sejmowy.

Ale pewnie nam będą nam wmawia¢ ze nawet w sejmie kłamia. Je«śi wytyczna 2 km to ponad 100 metrowe wieże nad Wieszową w odległości kilkuset metrów dadzą nam piękny szum nadjeżdzającego pociagu 24h na dobę 7 dni w tygodniu. Jesli ktoś nie umie sobie wyobrazić wiezy 100m to powiem ze wieżowiec 10 piętrowy ma 30m.
« Ostatnia zmiana: 18.03.2012 01:59 wysłana przez mdylag »
"Im bardziej skorumpowane państwo, tym więcej praw." — Tacyt
"Nie ma już mężczyzn, gdyż nie ma już przekonań, nie ma przekonań, gdyż nie ma zasad, nie ma zasad, gdyż nie ma już wiary." - kardynał Pie

Offline MBert

 • Rozpisany Forumowicz
 • *****
 • Wiadomości: 127
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #49 dnia: 19.03.2012 21:09 »
Rozmawiałem z radnymi z Wieszowej ( panią Baksik i z panem Siegiel).  Są przeciwni i zbulwersowani w jaki sposób lobbuje się na rzecz wiatraków kosztem ludzi. Nie zostanie zachowane nawet te 500m. Zresztą lokalizacja się ciągle zmienia a o tym że w Wieszowie mają powstać wiatraki na początku nie było mowy. Generalnie ilość wiatraków i lokalizacji zmienia się co chwilę. Radnym przekazano na początku że będzie 24. Teraz okazuje się że w gminie ma stanąć 60!!!. O tym ile i gdzie decyduje tylko i wyłącznie wójt.
Na spotkaniu w Łubiu było gorąco i generalnie większość właścicieli się nie zgodziła (tylko dwóch wyraziło wstępną zgodę). Z Pyskowic i Wielowsi ich wyrzucono. Ciekawe dlaczego większość nie podpisuje intratnych umów lobbowanych przez wójta. Skoro wszystko jest jasne, zdrowe i zielone to nie powinno być problemów.

Kapitał firmy to uwaga 50 000 PLN czyli dokładnie tyle ile wymaga się by założyć spółkę. Lokalizacja wiatraków musi być przynajmniej 150 m od autostrady i chyba 100m od lini wysokiego napięcia tak że nawet 500m do domów nie będzie zachowane. Nikt nie zagwarantuje że jak firma zniknie to ktokolwiek te wiatraki przejmie a tym bardziej zdemontuje. Ba nawet nie ma gwarancji że rolnik dostanie kasę ale VAT będzie musiał płacić. Grunty na których będą stały wiatraki zostaną przekwalifikowane na przemysłowe !!! Rolnik musi zapłacić podatek dochodowy oraz podatek od ziemi oraz podatek VAT. Inwestor będzie miał prawo do pierwokupu albo przejęcia ziemi. Dodatkowo tereny gdzie są elektrownie wiatrowe będą dostawały mniej pieniędzy na rozwój rolnictwa.

Moim zdaniem sposób w jaki sprawa wiatraków w Gminie jest załatwiana jest co najmniej dziwny. Jakość firmy z kapitałem 50 000 mówi sama za siebie. Gdyby wójt działał na rzecz gminy to przynajmniej wybrał by jakąś firmę która zagwarantuje bezpieczeństwo (np. pieniądze na rozbiór wiatraków, firmę z większym kapitałem i doświadczeniem).

Moim zdaniem wójt chyba wie że on już następnej kadencji nie wygra więc jest mu wszystko jedno i stał się lobbystą wiatraków nie przyjmując argumentów  od radnych ani od ludzi.

Tu jest wywiad z wójtem Kobylnicy które wizytował wójt i wójtowa. Tamtejszy wójt wyraźnie stwierdza:
"
Trafiliście na rzetelnych inwestorów. Można powiedzieć, że mieliście szczęście?

Tak, ale też weryfikowaliśmy inwestorów. Zasięgałem opinii na ten temat. Rozpocząłem rozmowy z bardzo poważnymi inwestorami w styczniu 2000 roku. Posiłkowałem się też informacjami o firmach, które są na rynku niemieckim, szwedzkim, duńskim i hiszpańskim, z którymi warto współpracować. (...) Trafiliśmy na cztery. Trzy z nich - austriacka, japońska i hiszpańska się sprawdziły, natomiast jedną wyeliminowaliśmy w trakcie postępowania.

Istnieje wiele obaw związanych z elektrowniami wiatrowymi. Czy mieli je również mieszkańcy Kobylnicy?

Trzeba przedstawić sprawę mieszkańcom, zanim się rozpocznie budowę, zanim przyjdzie inwestor. Opowiedzieć, że jest taka sytuacja, taka możliwość i potrzeba. Poinformowaliśmy mieszkańców, co oni będą z tego mieli.

Pseudofirmy nawet wpisują rolnikom przymusowe hipoteki, zabezpieczające ich interes, co powoduje, że rolnik jest ubezwłasnowolniony na 30-35 lat.
"

U nas nie ma nawet tego minimum czyli rzetelnej firmy bo inwestor to Sp z o.o. z Gliwic -:)  a konsultacje z mieszkańcami a nawet z radnymi zostały pominięte.

Ale co tam poświęćmy się dla wójta. sprawa robi się coraz ciekawsza a przyszłość zarówno mieszkańców jak i tych co wydzierźawią ziemię może wyglądać nieciekawie i to nawet wg lobbisty.

Dowiedziałem się również o sytuacji finansowej. Gmina jest zadłużona na 1/3 tego ile może być tak więc też nie wygląda to tak tragicznie  jak to przedstawia wójt a głównym argumentem wójta w rozmowie ze mną były pieniądze i zadłużenie gminy. 

Mieszkańcy Bytomskiej, Sienkiewicza, Dworcowej i bocznych ulic odczują to najbardziej ale mieszkańcy pod drugiej stronie Bytomskiej również np migotanie i hałas tylko komu przyjdzie za to podziękować ? Dziś ludzie skarżą się bo jakiś zakład pracuje 8h albo na chałas z silosów. Ciekawe komu się poskarżą na wiatraki rozsiewające chałas i infradźwieki po całej wsi. Należy dodać że mieszkańców Grzybowic po drugiej stronie autostrady wogóle pominięto bo to nie ich teren.

Rozmawiałem z innym radnym który zastrzegł aby nie podawać jego nazwiska który lobbuje na rzecz wójta i wiatraków w całej gminie i to nie tylko Wieszowa i Łubie.
« Ostatnia zmiana: 20.03.2012 21:29 wysłana przez mdylag »
"Im bardziej skorumpowane państwo, tym więcej praw." — Tacyt
"Nie ma już mężczyzn, gdyż nie ma już przekonań, nie ma przekonań, gdyż nie ma zasad, nie ma zasad, gdyż nie ma już wiary." - kardynał Pie

Offline Bloondyn

 • Post-man
 • *****
 • Wiadomości: 1183
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #50 dnia: 19.03.2012 23:40 »
Nie pozostanie nic innego , jak pofatygować się  24 marca br. o godzinie 17:00 do świetlicy w Wieszowie
"Dramatem naszej epoki jest to, że głupota zabrała się do myślenia" Jean Cocteau

Offline Gabrielle

 • Forumowicz Wieszowa NET
 • *****
 • Wiadomości: 80
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #51 dnia: 20.03.2012 10:17 »
Tak ,pisałam już wcześniej,patrzmy uważnie na inwestora.Na spotkaniu ,które sam zresztą zorganizował podczas prezentacji pracowników nie pamiętał ich imion,no i skład też daje do myślenia.Większość to młodziutkie kobiety,nie wiem nawet czy ledwo po studiach,ale wiem,że bez jakiekolwiek doświadczenia w tym temacie.Natomiast PR na 100% jest.

Offline SL

 • Znajomy z Forum
 • ***
 • Wiadomości: 21
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #52 dnia: 20.03.2012 10:34 »
Cytuj (zaznaczone)
Należy dodać że mieszkańców Grzybowic po drugiej stronie autostrady wogóle pominięto bo to nie ich teren tylko Wieszowej.
1. Poinformowałem telefonicznie o całej sprawie Pana Radnego Ryszarda Jankowskiego z Rady Dzielnicy Grzybowice. Obiecał poinformować Przewodniczącego i pojawić się na spotkaniu w naszej Świetlicy.

2. @mdylag  Prawidłowa odmiana nazwy Wieszowa.

Offline MBert

 • Rozpisany Forumowicz
 • *****
 • Wiadomości: 127
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #53 dnia: 20.03.2012 21:38 »
Dzisiaj i jutro w TTV jest program o wsi Orzechowce (województwo podkarpackie) oszukanej przez inwestora w sprawie wiatraków a ludzie są udupieni na 25 lat ale jest za późno. Potem też będziemy mogli zaprosić telewizję bo poskarżyć się nie będzie komu. http://ttv.pl/aktualnosci/38585,walka-z-wiatrakami,0.html
Po obejrzeniu tego programu kto z Was chciałby mieszkać w tamtej wsi ? Tyle samo osób będzie chciało w naszej.
Reporter kontaktował się z naukowcami i uwaga odległość od jednego wiatraka o mocy 2MW na dzień dzisiejszy to 3 KM.

A najlepsze jak przyjeżdża firma i wyłącza wiatraki gdy przyjeżdża telewizja.

Na pocieszenie można napisać że inwestycja trwa 3-4 lata więc stanie to gdzieś około 2015-2016.

Problemem Wieszowy jest że u nas nie trzeba zmieniać już planu bo wiatraki są w planie zagospodarowania przestrzennego uwzględnione.


Radny noname dzisiaj napisał mi że będzie głosował przeciwko każdemu wiatrakowi który będzie bliżej niż 650m od zabudowań ludzkich.
« Ostatnia zmiana: 21.03.2012 10:49 wysłana przez mdylag »
"Im bardziej skorumpowane państwo, tym więcej praw." — Tacyt
"Nie ma już mężczyzn, gdyż nie ma już przekonań, nie ma przekonań, gdyż nie ma zasad, nie ma zasad, gdyż nie ma już wiary." - kardynał Pie

Offline witos

 • Rozgadany Forumowicz
 • ****
 • Wiadomości: 35
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #54 dnia: 20.03.2012 22:59 »
Waży się los Wieszowy na najbliższe być może kilkadziesiąt lat a nasz sołtys podono woli schować głowę w piasek i podobno nie ma go być na sobotnim spotkaniu. Sprawą wiatraków interesują się już media, które próbowały się już skontaktować z naszym "wybrańcem ludu" na co ten podobno stwierdził że nie mieszka w tym rejonie więc go to nie dotyczy!!! To znaczy rozumię, że Jego wybierała jedynie Jego ulica i Jego rejon, nie cała wieś więc jak coś jest po drugiej stronie Wieszowy to już nie jego problem. Ciekawe czy to prawda - przekonamy się w sobotę.
Panie sołtysie naprawdę nie warto. Za kilka lat, jak już cały ten przekręt ruszy, ludzie podpiszą paskudne dla siebie umowy, będą uwiązani i ubezwłasnowolnieni, reszcie wsi otworzą się oczy jak hałas będzie nie do wytrzymania (szczególnie w nocy) (I TU OGŁOSZENIE DLA PANA U PANA TEŻ BĘDZIE SŁYCHAĆ!!!! TO SIĘ NIESIE NA 2 KM , NIE MA W WIESZOWIE MIEJSCA POZA ZASIĘGIEM WIATRAKÓW patrząc na obecnie planowaną lokalizację) i wtedy będzie im Pan musiał spojrzeć w oczy. Wójt Olszewski może być już wtedy tylko wspomnieniem a patrzeć ludziom w oczy trzeba będzie, szczególnie jak się zachwala podpisanie umów.
A UMOWY SĄ SUPER SKOMPLIKOWANE, TYSIĄC ODNOŚNIKÓW, ODWOŁAŃ. PAMIĘTAJCIE, ŻE PODPISUJECIE UMOWY NA 30 LAT Z "MISTRZAMI W SWOIM FACHU". DLACZEGO ONI ZIEMI NIE KUPUJĄ TYLKO DZIERŻAWIĄ? BO JAK BĘDZIE PROBLEM TO SIĘ ZWINĄ A WŁAŚCICIEL ZIEMI ZOSTANIE Z BAJZLEM NA SWOJEJ ZIEMI. Jak się będą zwijać zabiorą wszystko to co cenne (np. turbine) a zostawią betonowy fundament (koło 40 metrów), stojący złom i kupe problemów.
PAMIĘTAJ ROLNIKU ŻE JAK CI NIE ZAPŁACĄ RATY PŁATNOŚCI TO VAT I TAK BĘDZIESZ MUSIAŁ ZAPŁACIĆ czyli kilka tysięcy złoty z własnej kieszieni.
To są spółeczki, które montują używany złom wycofany z zachodu. Chodzi tylko o zysk... ich zysk.
Teraz jest fajny program w TTV. Władzo gminy za kilka lat też do nas przyjedzie TV i zada pytanie KTO JEST ODPOWIEDZIALNY ZA POSTAWIENIE WIATRAKÓW W PAŃSTWA GMINIE???????

Offline witos

 • Rozgadany Forumowicz
 • ****
 • Wiadomości: 35
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #55 dnia: 20.03.2012 23:16 »
"Rozmawiałem z innym radnym który zastrzegł aby nie podawać jego nazwiska który lobbuje na rzecz wójta i wiatraków w całej gminie i to nie tylko Wieszowa i Łubie" autor mdylag
RADNI GMINY ZBROSŁAWICE POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ, ŻE UKRYWANIE NAZWISK NIC NIE DA. PO PIERWSZE WSZYSCY JUŻ WIEMY O KOGO CHODZI ... panie ukryty radny. PO DRUGIE, MY PROTESTUJĄCY MIESZKAŃCY, PRZYJDZIEMY NA GŁOSOWANIE RADY W SPRAWIE PRZEPCHNIĘCIA WIATRAKÓW I BĘDZIEMY PILNIE PATRZEĆ KTO JAK GŁOSUJE. (I Panie wójcie nie pomoże przesunięcie tego punktu na ostatnią pozycję).
TRZEBA WIEDZIEĆ KOGO OBCIĄŻYĆ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Offline Bloondyn

 • Post-man
 • *****
 • Wiadomości: 1183
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #56 dnia: 20.03.2012 23:30 »
Gdyby kogoś interesowało...

Komisja Budżetu, Gospodarki i Rozwoju

Poniedziałek, 26 marzec 2012, 17:00   w Centrum Usług Publicznych (CUP) w Zbrosławicach przy ul. Oświęcimskiej 2a
   
- analiza planów zagospodarowania przestrzennego poszczególnych sołectw (obszary dopuszczenia siłowni wiatrowych
"Dramatem naszej epoki jest to, że głupota zabrała się do myślenia" Jean Cocteau

Offline MBert

 • Rozpisany Forumowicz
 • *****
 • Wiadomości: 127
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #57 dnia: 21.03.2012 10:18 »
Mieszkańcy Łubia którzy podpisali umowy wystraszyli się po spotkaniu z wójtem i inwestorem i chcą na poziomie sołectwa zablokować teraz ten chory pomysł. :D
Tak się zastanawiam czy włdza nie powinna być po stronie mieszkańców. Ja rozumiem że Tusk czy Kaczyński olewa społeczeństwo ale jak im lecą notowania to zaraz coś tam staraja się robić albo tłumaczyć. A tu beton Panie beton.

« Ostatnia zmiana: 21.03.2012 10:49 wysłana przez mdylag »
"Im bardziej skorumpowane państwo, tym więcej praw." — Tacyt
"Nie ma już mężczyzn, gdyż nie ma już przekonań, nie ma przekonań, gdyż nie ma zasad, nie ma zasad, gdyż nie ma już wiary." - kardynał Pie

Offline dany

 • Rozgadany Forumowicz
 • ****
 • Wiadomości: 35
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #58 dnia: 21.03.2012 10:49 »
Proponuję zaprosić na sobotnie spotkanie Panią poseł Anne Zalewską (zawzięta przeciwniczka wiatraków) http://www.annazalewska.hb.pl/ myślę że może "pozytywnie namieszać" z korzyścią dla mieszkańców

Offline adikr

 • Znajomy z Forum
 • ***
 • Wiadomości: 15
 • Run to the hills, run for your lives
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #59 dnia: 22.03.2012 13:29 »
do p.Zaleskiej napisałam maila,ale bezskutecznie, za to jest wywiad z nią-bardzo fajnie opowiada o wiatarkach i dla tych wszystkich którzy sa jeszcze ZA,to świetny materiał, powiadomiłam również ZIELONYCH, za nami stoją też inne organizacje o których PREZES dowie się we właściwych czasie, bo skoro on wraz z wójtem przetrzymywali wiadomości tak długo,że teraz nawet sami radni łapią się za głowę -więc będziemy działać bronią wroga,kolejna sprawa to protest, który nalezy przedstawić gminie, jeśli to nie poskutkuje mamy jeszcze kilka innych rozwiązań więc źle nie jest. Najważniejsze,to poinformowanie ludzi jakie skutki maja wiatraki, dogadanie się z radnymi, co sama osobiście czynię, prasa jest ogromnie zaciekawiona-co nie ukrywam mnie cieszy, mieszkańcy prawnicy także, więc jest nadzieja.
Najbardziej żenujące w postępowaniu władzy jest niedoinformowanie i jawne robienie w ludzi GŁUPKÓW, te wszystkie przetrzymywanie dokuemntów, prosiliśmy sie o nie przez tydzień, gdzie na spotkaniu prezes mówił, ŻE KAŻDY MOŻE JE MIEĆ, BO TO NIE TAJEMNICA,gdyby nie była radna-do dziś bysmy ich nie mieli, poza tym te błyskotliwe umowy z rolnikami, gdzie w załacznikach zastawiają cały swoj majatek,musza placic podatek, przejsc z krusu na vat,zatrudnic ksiegowego- o tym ci ludzie nie wiedza-a gdy juz ich uswiadamiamy to szybko zmieniaja decyzje,ze nie wspomne,o tym,iz sami nie wiedzieli ze chodzi o tak duza ilosc wiatraków.
DLA MNIE SPRAWA JEST PROSTA: ci którzy są za: PREZES,WÓJT,RADNI- Z BLONDYNĄ NA CZELA, SOŁTYSOWIE NIEKTÓRZY-to ludzie opłaceni, którzy wiedza,że to ich ostatnia kadencja,którzy byli na przecudownym spotkaniu na jesieni, na którym to wyłączono wiatraki,a impreza była mocnooooooo sponsorowana, to ludzie którzy podpisali z prezesem umowy dotyczace lobbingu na rzecz wiatraków, ONI WSZYSCY kontra MY-MIESZKAŃCY-nie tak zacofani jak mówiono nam na spotkaniu-ZENADA, garstka organizacji, media, prawo, przepisy, i mnóstwo ludzi którzy nam pomogą lub pomagają we własnym owszem interesie SKANDALU-ale to nie ważne ,istoitne jest to ŻE PSYCHOLOGIA TŁUMU TO POTĘŻNA BROŃ, o której prominenci dopiero się dowiedzą....