Autor Wątek: Farmy wiatrakowe  (Przeczytany 116450 razy)

Offline Patryk

• Forumowicz Wieszowa NET
Odp: Farmy wiatrakowe
« Odpowiedź #300 dnia: 13.05.2012 23:10 »
O odwołaniu wójta mówi się dlatego, gdyż jest to jeden ze sposobów załatwienia problemu wiatraków zgodnie z wolą społeczności. Zwracam uwagę, że gdyby nie takie kuriozalne pomysły jak uprzemysłowienie gminy, pewnie nie było by tematu do końca kadencji - w każdym razie nie byłby taki pilny i coraz powszechniej rozpatrywany. Tak więc, wbrew temu co myśli Zombiak, ten wątek jest miejscem i na takie refleksje. Dlatego dodam do dyskusji i swoje.
Tłumaczenie wójta (sołtyski z Łubek też - patrz wywiad w TVS), że ktoś chce zająć ich miejsca wynika z niezrozumienia zasad demokracji, która zakłada konkurencję w każdym momencie. Polityk, który wygrywa wybory nie jest świętą krową i nic mu nie gwarantuje, że jego konkurenci zrezygnowali, lub też, że nie pojawią się nowi. A gdy okazuje się, że wynik wyborów to pomyłka, że elekt nie reprezentuje swoich wyborców, należy rozważyć odwołanie go jako jeden ze sposobów załatwienia problemu. Tak więc sprzeciw wobec uprzemysłowienia gminy i budowie wiatraków wyraża się również poprzez głosy za nowymi wyborami.
Chciałbym, aby upokarzająca sytuacja z odwoływaniem sołtyski z Łubek dała do myślenia i innym politykom. Takie rozwiązania należy brać jednakże pod uwagę wówczas, gdy zawiodą inne działania. A gdy do tego jednak dojdzie, to nie żałujmy wydanych na ten cel pieniędzy. W porównaniu z tym, co możemy stracić - my wszyscy osobiście - nie jest to wielki koszt. To tyle o aspektach politycznych związanych z planami wójta.
Uważam, że w tej chwili należy szukać innych sposobów przeciwstawienia się jego planom. Wątek ochrony środowiska bardzo mnie interesuje i przyłączam się do pytań, które zadał Zombiak.
« Ostatnia zmiana: 13.05.2012 23:30 wysłana przez Patryk »

Offline witos

• Rozgadany Forumowicz
« Odpowiedź #301 dnia: 14.05.2012 00:35 »
Zombiak chciałbym byś wyjaśnił kogo miałeś na myśli mówiąc o "pieniaczach"?
Gdzie widzisz tutaj rozbudowaną rozmowę o odwołaniu Wójta? Bo ja widzę tylko nawet przy wpisach o referendum mowę o ew. referendum dot. wiatraków. I nie zapominaj, że to referendum pierwszy oficjalnie zaproponował w swoim artykule Pan Stebel - wiatrakowy i wójtowy poplecznik.
Gdzie widzisz propagandę jakiegoś ugrupowania?
Dość mam upolityczniania sprawy wiatrakowej. Wiatraków nie chcą ludzie, mieszkańcy tej Gminy, normalnie zwykli ludzie (szkoda że musimy tyle czasu tracić by do władz to wreszcie dotarło). NIech to wreszcie dotrze do wszystkich łącznie z Wójtem i Sołtyską, którzy polityczne brednie powtarzają przy każdym wywiadzie.
Jeżeli ktoś ma dodatkowe argumenty merytoryczne, również związane z dyrekcją ochrony środowiska, trzeba je podawać jak najbardzie i jak najczęściej.
Ale nie łudźmy się też, jak Rada Gminy przegłosuje odpowiednie wpisy w studium odkręcenie sprawy będzie utrudnione (a pewnie wszelkie instytucje z Dyrekcją Ochrony Srodowiska włącznie wkraczają dopiero na tym etapie). Trochę w tym wpisie przesadziłeś. Batalia jest o to by niekorzystnych, niszczących dla Gminy zmian nie było (w tym wypadku wiatraków, w drugim wątku getta) ale powiedz mi jak chcesz powstrzymać Wójta, do którego żadne argumenty nie docierają. Na każdym forum dyskusji, czy to tutaj (gdzie każde argumenty zwolenników zostały rozbite) czy to na bezpośrednich spotkaniach jest przytaczanych wiele argumentów przeciw, liczba przeciwników jest przytłaczająca a Wójt na to "nie bo nie", jak sam to stwierdził jak już podejmie decyzję jest konsekwentny. Ja jestem przeciw pomysłowi, zdecydowanie przeciw pomysłowi i tylko pomysłowi ale jak dojdzie do sytuacji, że mieszkańcy będą przeciw, a Wójt razem z Inwestorem prze...(powiedzmy) przekona 8 spośród 15 Radnych wbrew ludziom to jedynym prawnie wiążącym sposobem wypowiedzenia się mieszkańców jest referendum. I to jest ostateczność, wszyscy mają jednak nadzieję że Wójt po prostu wycofa się ze złego pomysłu a jak nie on to po prostu Radni, nasi Radni wybierani przez mieszkańców posłuchają ludzi i będą reprezentować ich interesy a nie opowiadać pier...oły o wiatro-turystach i wujkach z reichu.

Offline Patryk

« Odpowiedź #302 dnia: 14.05.2012 08:16 »
Na początek cytat ze strony http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1332881,zbroslawice-inwestor-chce-na-terenie-gminy-postawic-46,id,t.html
"Zgodnie z prawem musimy wykonać wszelkie możliwe badania, które potwierdzą efektywność tych lokalizacji oraz to, że nie zagrażają one na przykład przelatującym tędy ptakom – wyjaśniał Tadeusz Wesołowski. Od lutego trwają już obserwacje ornitologiczne na terenie gminy."
Zastanawiam się, gdzie i kiedy pojawią się wyniki tych ornitologicznych obserwacji? Czy będą ogólnie dostępne, aby można było wypowiedzieć się, czy nie są czasem zafałszowane? Może się bowiem zdarzyć, że obserwatorzy nie dostrzegą tych setek tysięcy ptaków, które każdej wiosny i jesieni gromadnie, w kluczach, przelatują nad wsiami i polami naszej gminy. Może się zdarzyć również, że nie zauważą, że ptaki te odpoczywają w tych właśnie polach, na których planuje się postawienie wiatraków. Nie posądzajcie mnie o wyznawanie spiskowej teorii dziejów - ja uważam, że gdy ktoś ma złą wolę i patrzy tylko na swój własny interes, to będzie się imał wszelkich sposobów, aby dokonać tego, co zamierzył.
Może fundacje proekologiczne mają możliwość dokonania niezależnych badań w tym względzie?

« Ostatnia zmiana: 15.05.2012 09:20 wysłana przez Patryk »

Offline Kaśka

• Znajomy z Forum
« Odpowiedź #303 dnia: 16.05.2012 10:48 »
Od dzisiaj (w Urzędzie Gminy, ul. Wolności 109a, pok. 4 ) można się zapoznawać z prognozą oddziaływania na środowisko w ramach procedury strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Zbrosławice. Uwagi lub wnioski można składać w terminie do 21 czerwca 2012.
« Ostatnia zmiana: 16.05.2012 10:54 wysłana przez Kaśka »

Offline Z_BROS

• Nowy Forumowicz
  • **
« Odpowiedź #304 dnia: 02.06.2012 23:50 »
Polecam wszystkim mieszkańcom sołectwa Wieszowa dokładne studiowanie już uchwalonych dokumentów  :o
Uchwała nr XXIV/ 416 /05 Rady Gminy Zbrosławice z dnia 23 czerwca 2005r. w sprawie:
uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części południowej i wschodniej sołectwa Wieszowa
na stronie 9:
"Dopuszcza sie lokalizację urządzeń infrastruktury, np.: wiatraków służących pozyskiwaniu energii elektrycznej."
To, że władza deklaruje, że na terenie Wieszowej wiatraków nie będzie to jedna sprawa, a to, jak będzie naprawdę ... a to już inna historia.
Wieża wiatraka ma ok. 100 metrów do osi piasty, a wirnik średnicę 90 metrów - wysokość radiostacji gliwickiej to 111 metrów.

Offline Borat_75

• Nowy Forumowicz
  • **
« Odpowiedź #305 dnia: 05.06.2012 13:00 »
Jeżeli wiatraki będą przecinac trasy lotów ptaków, to coż do inwestycji pewnie nie dojdzie. Poszukałem trochę i nie znalazłem potwierdzonych informacji o wpływie farm na zdrowie (dosyć istotna kwestia, prawda? ), za to zetknąłem się z inną ciekawostką: w Niemczech, gdzie mają sporo wiatrakowej energii gęsi się wycwaniły i omijają je szerokim łukiem nie czyniąc sobie krzywdy. Może to taj jest z tymi dużymi zmianami, że na początku przerażają a potem się z nimi oswajamy i żyjemy dalej.

Offline polna

• Kandydat na Forumowicza
  • *
« Odpowiedź #306 dnia: 05.06.2012 16:03 »
Widzę pędzące zmiany. nie mówię że są dobre czy złe, każdy ma swoje zdanie w tym względzie. Chcę tylko napisać, że jesteśmy już częścią autostrady A1, w planach jest centrum logistyczne oraz parki wiatrowe, a co jeszcze wójt wymyśli to zobaczymy ;) na razie jest to dla mnie w miarę spójny kierunek zmian. Zbrosławice, chociaż swój wiejski sielski klimat mają, są jednak sypialnią Bytomia, Gliwic i Zabrza a przez to także dogodnym węzłem na takie inwestycje. Wiele hałasu o hałas, który może powstać z wiatraków, ale w końcu będą one oddalone o 650 m od zabudowań mieszkalnych, czyli takie mniej więcej 4 boiska piłkarskie.

Offline karlik1974

• Rozgadany Forumowicz
« Odpowiedź #307 dnia: 05.06.2012 18:37 »
Widzę pędzące zmiany. nie mówię że są dobre czy złe, każdy ma swoje zdanie w tym względzie. Chcę tylko napisać, że jesteśmy już częścią autostrady A1, w planach jest centrum logistyczne oraz parki wiatrowe, a co jeszcze wójt wymyśli to zobaczymy ;)

Lepiej niech już ten wójt nie wymyśla nowych atrakcji dla mieszkańców.

Offline Antonia

• Prawdziwa "Gaduła"
« Odpowiedź #308 dnia: 05.06.2012 20:08 »
Borat 75, oczywiście, jeżeli ktoś dowiedzie, że wiatraki przecinają kanały przelotowe ptactwa, to jest wielka szansa na niepowodzenie wiatrakowego interesu, ponieważ jak już większość z nas doskonale wie, w dzisiejszych czasach ważniejsze jest życie i zdrowie zwierząt aniżeli życie i zdrowie człowieka. Tak więc, cała nasza nadzieja w ptactwie i zwierzynie  :D Mówisz, że poszukałeś trochę i nie znalazłeś potwierdzonych informacji o wpływie farm wiatrowych na zdrowie?  ??? A to dopiero szok  :o O negatywnym skutku farm na zdrowie ludzkie wypowiadali się na zebraniach między innymi lekarze, w tym wątku również, wielokrotnie przedstawiano informacje z wiarygodnych źródeł na ten temat, ale Ty nie znalazłeś potwierdzonych informacji. Wiesz, niektórzy szukają i ze wszystkich sił modlą się o to, żeby nie znaleźć ;D . Zależy też, co Ty rozumiesz pod pojęciem "potwierdzonych informacji" i jakie źródło przedstawia dla Ciebie autorytet w tej kwestii? Czy gęsto ścielący się trup, podrzucany na wycieraczkę Twojego domu byłby wystarczającym i wiarygodnym argumentem?  ;D Jak znam życie, to pewnie nie, bo zawsze można wymyślić milion przyczyn zgonu.
Odnośnie natomiast tego cwanego ptactwa "nimieckiego" , to doprawdy pod ogromnym wrażeniem jestem, tych wysokiej klasy i wiarygodnych wyników badań. Zatem wygląda na to, że na zachodzie nawet zwierzęta są już postępowe, cywilizujące się i logicznie kalkulujące  :o I zaiste chyba jestem w to nawet w stanie uwierzyć, ponieważ coraz częściej dostrzegam, iż zwierzęta w niektórych wypadkach wykazują wyższy poziom inteligencji, a nawet człowieczeństwa (!), aniżeli niektórzy ludzie  :o
Co do tego przerażenia w związku z ogromnymi zmianami, to może i faktycznie masz rację, bo weźmy sobie na taki przykład człowieka, któremu amputowano nogę. Gość nie chce, ale musi tę wielką zmianę zaakceptować z braku innej opcji, a potem to już sielanka i z górki i pewnie jest przeszczęśliwy. Mało tego, jego komfort życia znacznie się poprawił od kiedy jest posiadaczem jednej nogi i w ogóle żałuje pewnie, że od urodzenia nie posiada jednej nogi. Nie będę się już rozpisywała nad milionem zalet posiadania jednej tylko kończyny, ale chyba są one dla Ciebie oczywiste i się ze mną zgodzisz Borat75 prawda?

Polna, Twój post jest 306 postem w tymże wątku, a Ty dowiedziałaś się z niego tylko tyle, że jest hałas o hałas, który robią wiatraki, pomimo bardzo rzeczowych wypowiedzi i informacji tu zawartych. Cóż mogę na to powiedzieć......żal.pl  ::) A może byś tak sama postawiła sobie wiatraczek w sąsiedztwie swojego domu w odległości 650m ?

A tak swoją drogą, to bardzo dziwne, że po poscie użytkownika, który udowadnia w nim ewidentne KŁAMSTWO WÓJTA w stosunku do mieszkańców Wieszowej, to nagle zjawiają się jakieś dwa dziewiczo nowiusieńkie konta i piszą jakieś humorystyczne sensacje  ;D Czy Pan wójt płaci swoim pracownikom jakieś ekstra premie za pisanie na forach?  ;D
« Ostatnia zmiana: 05.06.2012 20:14 wysłana przez Antonia »
"Bez sumienia nie czuję w sobie nic,co by mnie wynosiło ponad zwierzęta,prócz smutnego przywileju miotania się od obłędu do błędu,kierowany rozsądkiem niepewnym swych reguł i rozumem niepewnym swoich zasad." J.Rousseau

Offline olo

• Rozgadany Forumowicz
« Odpowiedź #309 dnia: 05.06.2012 20:41 »
Czy Pan wójt płaci swoim pracownikom jakieś ekstra premie za pisanie na forach?  ;D

Nie to raczej w ramach etatu. Ponoć straszna bida w gminnej kasie i na nic nie ma pieniążków ;D

A co do wiatraków to się teleportowały z Ziemięcic do Przezchlebia.

Offline Kaśka

• Znajomy z Forum
« Odpowiedź #310 dnia: 05.06.2012 21:54 »
Wiele hałasu o hałas, który może powstać z wiatraków, ale w końcu będą one oddalone o 650 m od zabudowań mieszkalnych, czyli takie mniej więcej 4 boiska piłkarskie.
Stań sobie przed domem, wymierz 650 m. Potem popatrz na radiostację w Gliwicach, jeśli jej nie widzisz ( ja z mojego domu widzę) to wyobraź ją sobie, popatrz w górę, dodaj 70 metrów i zastanów co Ci daje te 650 m. odległości.

Offline MBert

• Rozpisany Forumowicz
« Odpowiedź #311 dnia: 06.06.2012 22:27 »
Nie to raczej w ramach etatu. Ponoć straszna bida w gminnej kasie i na nic nie ma pieniążków ;D
A co do wiatraków to się teleportowały z Ziemięcic do Przezchlebia.

Teleportowały sie z Ziemiecic bo tam mieszka 2 lobbystow. Jeden nawet w wiesciach gminnych udowadnial ze to samo zdrowie a ujek z Niemiec wypoczywa pod takimi. I  tych dwoch radnych z tej dobroci serca przetransportowalo wiatraki z ziemiecic ale za to beda mieli pola golfowe zamiast stref uciazliwych. A jak wiadomo wg logiki Olszewski&Co to pola golfowe i tereny zielone szkodza natomiast przemysl i wiatraki to zdrowie.

Dodatkowo dla Ziemiecic (nie dla Wieszowy czy Świętoszowic) przewidziano w studium:
"proponuje się zalesienia wzdłuż trasy przebiegu autostrady na całej długości. Zgodnie z dostępnymi
obecnie materiałami dotyczącymi budowy autostrady przewiduje się wykonanie przepustów dla
zwierząt."
« Ostatnia zmiana: 08.06.2012 09:58 wysłana przez MBert »
"Im bardziej skorumpowane państwo, tym więcej praw." — Tacyt
"Nie ma już mężczyzn, gdyż nie ma już przekonań, nie ma przekonań, gdyż nie ma zasad, nie ma zasad, gdyż nie ma już wiary." - kardynał Pie

Offline olo

• Rozgadany Forumowicz
« Odpowiedź #312 dnia: 07.06.2012 20:08 »
Dla zainteresowanych: w poniedziałek 11 czerwca o godz.16:00  w Czekanowie odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Komisji Budżetu, Gospodarki i Rozwoju. Temat: tereny logistyczne, Łubki

Offline Borat_75

• Nowy Forumowicz
  • **
« Odpowiedź #313 dnia: 08.06.2012 23:12 »
Pani Antonino, nie rozumiem tej napaści i czuję się tym lekko zażenowany. Proszę mi wierzyć, że nie przyszedłem tutaj z młotkiem wbijać swoje widzimisię innym do głowy, tylko zabrać głos tak jak i inni forumowicze to czynią. Co do urwanych kończyn, to wnioskuję że widzi pani w gminie obrazki piekła co najmniej z Bruegela, jakby budowano co najmniej elektrownię atomową, a nie fermę wiatrakowa. Może jestem naiwny, ale ryzyko inwestycyjne zawsze jest, zawsze przy każdym działaniu, jak np. że zacytuję wyżej wymienioną kończynę kombajn urwać może. I skoro tak cały czas jesteśmy w tematyce medycznej to  specjalnie szukałem w niecie jakichś dodatkowych informacji i nie za bardzo znalazłem informacje potwierdzające fakt, ze wiatraki wywołują negatywne skutki. Gdy będą takowe publikacje wystosowane np. przez jakieś organizacje zdrowia a nie przez anonimowe osoby to zacznę się zastanawiać .  Zatem może jednak zostaniemy z obydwoma nogami tak jak ptakom nikt skrzydeł nie podetnie  ;)

Offline Patryk

« Odpowiedź #314 dnia: 09.06.2012 05:54 »
Jeżeli wiatraki będą przecinac trasy lotów ptaków, to coż do inwestycji pewnie nie dojdzie. Poszukałem trochę i nie znalazłem potwierdzonych informacji o wpływie farm na zdrowie (dosyć istotna kwestia, prawda? ), za to zetknąłem się z inną ciekawostką: w Niemczech, gdzie mają sporo wiatrakowej energii gęsi się wycwaniły i omijają je szerokim łukiem nie czyniąc sobie krzywdy. Może to taj jest z tymi dużymi zmianami, że na początku przerażają a potem się z nimi oswajamy i żyjemy dalej.
Odnoszę wrażenie, że nie jesteś bezpośrednio zagrożony i ten temat jest dla Ciebie "ciekawostką", które zbierasz. Trzeba było być np na zebraniu w Łubkach, gdzie mieszkańcy przedstawili prezentację dotyczącą wpływu siłowni wiatrakowych na zdrowie, która zawierała wypowiedzi przedstawicieli WHO (bynajmniej nie anonimowe). To tylko przykład. Na tym forum również można doszukać się cytatów wypowiedzi konkretnych osób, które są autorytetami. Twoje argumenty nie są merytoryczne, tak może wypowiadać się każdy - Ty właśnie tak robisz wyszukując i  cytując "ciekawostki" a nie konkrety.