Autor Wątek: "PROMETEUSZ" nadchodzi ;)  (Przeczytany 2429 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bloondyn

  • Post-man
  • *****
  • Wiadomości: 1183
"PROMETEUSZ" nadchodzi ;)
« dnia: 11.07.2012 13:24 »
 Ridley Scott, twórca takich hitów filmowych jak „Obcy – 8 pasażer ‘Nostromo’” czy „Łowca androidów”, wraca z kolejnym spektakularnym obrazem science-fiction – „Prometeuszem”.
PROMETEUSZ
Scott wprowadzi nas w świat nowej mitologii. Opowiedział historię grupy badaczy, którzy próbują dociec genezy gatunku ludzkiego. Przeżywają niezwykłą przygodę : wsiadają na pokład statku kosmicznego Prometeusz i podróżują do najmroczniejszych zakątków wszechświata. Stoczą walkę, od której wyniku zależy przyszłość rasy ludzkiej.

Scott nie zrobił filmu science-fiction od trzydziestu lat, ale nigdy nie odszedł od tego gatunku. Do ponownego wyreżyserowania takiej historii skłonił go oryginalny pomysł. „Jeśli chodzi o filmy akcji czy science-fiction, twórcy od dawna są wypaleni. Żeby propozycja tego typu była udana, musi wyróżniać się na tle wielu innych podobnych. Odszedłem od science-fiction nie tylko dlatego, że angażowałem się w inne projekty, ale przede wszystkim dlatego, że żaden scenariusz nie był wystarczająco prawdziwy, oryginalny i mocny. „Prometeusz” spełnił te kryteria.” – mówi Scott.

Pomysł na film narodził się z jednej, nieco zapomnianej, sceny z „Obcego”. Tajemnicza istota to reprezentant rasy gigantów, która wyginęła. Tak zwany „Space Jockey” (w Polsce znany jako Gigant lub Pilot) odkrył jaja, z których wykluli się groźni obcy.

„Prometeusz” jest jak prequel „Obcego”. – mówi Ridley Scott. Twórcy puścili wodze wyobraźni i rozwinęli pomysły i niewiadome wynikające z tego filmu. „Ukuliśmy nową mitologię, na której opiera się cała historia. Oczywiście nawiązania do „Obcego” są jasne, ale to prawdziwie oryginalna opowieść i nowe ogniwo gatunku science-fiction.”

Polski zwiastun
http://www.youtube.com/watch?v=OZBdrwu8PyA
"Dramatem naszej epoki jest to, że głupota zabrała się do myślenia" Jean Cocteau

Offline AnHELLuS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 936
Odp: "PROMETEUSZ" nadchodzi ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 24.07.2012 23:26 »
"Prometeusz" nadszedł ... .
 
 Uwaga! Poniższy tekst może zdradzić spory kawał fabuły a nawet zakończenie.  Albo i nie ... ;) Zaciekawiony tematem oraz nie ma co ukrywać, spragniony dobrego filmu S-F,  dodatkowo zmotywowany tekstem Tomasza Raczka film obejrzałem w kinie.
 
Cytuj (zaznaczone)
"Prometeusz" zdaniem Tomasza Raczka "jest solidnym widowiskiem s-f, korzystającym ze wszystkich możliwości technicznych współczesnego kina (włącznie z 3D) w sposób rozważny i bez nowicjuszowskiej brawury".
 
Fabuła nie wymaga 3D, które jest tu po prostu wciśnięte na siłę po to żeby sztucznie podnieść cenę biletu. Scena która naprawdę zyskuje przez 3D w całym filmie jest jedna. Polskie napisy wołają o pomstę do nieba. Dialogi w filmie są ograniczone do minimum ("Dzieci idziecie umyć ręce" ;) )  a i tak tłumacz dystrybutora zdołał je jeszcze spłycić. Przykład: zero różnic w tłumaczeniu stopni/stanowisk: dowódca wyprawy - commander, a dowódca statku - capitan ("Prometeusz" to jednostka cywilna), co przy niektórych konfliktowych wymianach zdań powodowało bezsens sytuacji. Bo dowódca to dowódca i już. Ogólnie jest OK ale szału nie ma. Ale przeceiż nie po to idze się do kina na film w 3D żeby było "ogólnie OK" - idzie się po "wow!".  Kwadrylogia "Obcego" postawiła poprzeczkę wysoko, a "Prometeusz" IMO nie daje rady nawet na rozbiegu :| Bliżej mu do "AvP" niż do "Decydującego Starcia".