Autor Wątek: "Sprytne" posunięcie Wójta w sprawie studium  (Przeczytany 11741 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Olivia

• Prawdziwa "Gaduła"
Odp: "Sprytne" posunięcie Wójta w sprawie studium
« Odpowiedź #15 dnia: 03.10.2014 12:32 »
Masz racje dany, widać Twoje silne zaangażowanie w całą sprawę. Chyba nie do końca czytasz moje posty bo kreujesz moją skromną postać na wielce zaangażowaną w politykę i plany obecnej władzy- a tak nie jest.  Tak jak we wcześniejszym poście napisałam nie widzę żeby studium zaproponowane przez Wójta było idealne, a wręcz w niektórych punktach jest do….
Dobrze również wiesz, że ulotki to jedno, a straszne opowieści co poniektórych stałych bywalców zebrań to drugie i mają tylko jeden cel – interesy i walka polityczna . Szkoda, że tych wielce zaangażowanych nie było u nas jak autostradę budowali, osady wywozili itd..  Ja mieszkam bardzo blisko autostrady i jej budowa z całym tym transportem pod oknem to koszmar. Jak stosy syfu z oczyszczalni  na polu pod oknem zalegały przez tygodnie to też nikt się nie pojawił. Wtedy jakoś nikt nie interesował się losem naszej „Zielonej Gminy”. Całe to śmieszne stowarzyszenie to jedna wielka lipa i kpina. Aż tu nagle przybywa z odsieczą gwardia – oczywiście tylko w interesie mieszkańców. Komedia, a raczej żenada.

Nie wrzucam również wszystkich do jednego worka. Cenie sobie np. to, że mam możliwość pójścia z dzieckiem na bardzo fajny plac zabaw, który powstał dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu Sołtysa, Rady Sołeckiej i osób które pomagały przy jego budowie. Niemniej będę dalej powtarzać , iż działania nie wszystkich osób zaangażowanych w całą akcję są podyktowane dobrem mieszkańców.  Tak jak napisałam w innym poście jak wieść niesie co poniektórzy zaangażowani wykorzystali „akcję” we właściwy dla siebie sposób tzn. kupili parę działek mieszkaniowych i przemysłowych. Po prostu mieli wizję.  Nie twierdzę, że nie można kupować działek, tylko działania z jednej strony przeciw „terenom przemysłowym”, a z drugiej ich kupowanie w tym samym momencie wydają mi się trochę nieetyczne. Być może również jest to tylko plotka wymierzona w te osoby. Ale ja po tylu latach na tym ziemskim padole to nie za bardzo ufam wszelkim politykom.

A teraz tak trochę o tych wizjonerach. Bardzo mi się podobały głosowania na zebraniu. Obojętnie czy dotyczyły zakupu  kosiarki za 8 000 PLN z funduszu sołeckiego czy uchwały o negatywnej opinii dot. Studium. Jakoś nie widziałam wszystkich rąk za, niemniej wg prowadzącego wszyscy byli  ZA. To mi przypomina taką akcję powojenną 3x TAK. Wszystko musi być po myśli jedynego wielkiego Wodza.
I ostatnia sprawa którą być może przeoczyłam: czy była ostatnio przedstawiona jakaś kontrpropozycja odnośnie studium „gminnego”. Jeśli tak to można by prosić o podesłanie?

P.S. A na koniec mojej wypowiedzi dziękuję Gabrielle za wyważony i ujmujący sedno problemu ostatni post.

Offline dany

• Rozgadany Forumowicz
« Odpowiedź #16 dnia: 03.10.2014 14:26 »
Olivia chyba powinniśmy trzymać się faktów. W sprawie osadów wywożonych w Świętoszowicach i składowanych na polach przy autostradzie była sprawa bardzo nagłośniona i poruszana przez Sołtysa i to w pismach do Gminy, na zebraniach sołeckich na sesjach rady Gminy, łacznie z pismami i podpisami mieszkańców Świętoszowic więc tu nie niestety nie masz racji że nikt się tym nie interesował. Wszystkie pissma były przedstawiane na którymś z ostatnich zebrań sołeckich. Nie słyszałem o osobach zaanagażowanych w akcję aby wykorzystać to dla własnych celów ale może masz inne informacje, ale byłbym bardzo ostrożny przed rzucaniem oskarżeń na podstawie zasłyszanych wieści. Z pewnych natomiast źródeł jest to że są osoby, które były zaangażowane a zostały skoptowane na stronę Wójta nie mówiąc juz że swoim postępowaniem działają na szkodę mieszkańców (ale to temat na inne rozważania).
Teraz co do ostatniego zebrania i głosowania, nie były one jednomyślne i jest to oficjalnie zaprotokołowane z zebrania dlatego informacje, które podajesz są błedne  (w załączeniu link do protokołu z zebrania  http://www.swietoszowice.pl/wp-content/uploads/2014/09/20140910_Protokół.pdf ) Za uchwałą dotycząca terenów przemysłowych wszyscy głosowali za przyjęciem uchwały i z tego co zrozumiałem Ty będac na tym zebraniu także głosowałaś za bo w protokole nie ma informacje że ktoś był przeciw lub ktoś wstrzymał sie od głosu co miało miejsce przy głosowaniu za uchwaleniem budżetu. Jeśli było inaczej to należało to zgłaszać od razu będąc na zebraniu.
Z tego co wiem nie było żadnej kontrpropozycjii do przedstawionego studium.   

Offline Olivia

• Prawdziwa "Gaduła"
« Odpowiedź #17 dnia: 03.10.2014 16:35 »
Dany czytaj co napisałam. Odnośnie osadów nie pisze o Radzie Sołeckiej czy Sołtysu tylko o" pewnym śmiesznym stowarzyszeniu" którego działania w mojej prywatnej opinii nie mają nic wspólnego z walką o ekologie. Jak się wydaje jest to tylko walka polityczna, walka o interesy. I to moim zdaniem należy piętnować. Czy w strukturach sołectwa działają osoby z tego stowarzyszenia ? Tego nie wiem, ale postaram się dowiedzieć. Chociaż znając życie będzie to trudne w obecnej sytuacji.

Co do osób jak to ładnie nazwałeś "skoptowanych" jeszcze nic nie wiem, aczkolwiek nie powiem, że nie zasiałeś mi teraz ziarnka ciekawości. Postaram się zasięgnąć informacji u sprawdzonych źródeł.

Jedne wieści zasłyszane drugie nie. I masz racje jestem ostrożna nie podając konkretnych przykładów. Zresztą zakładam ,że ewentualny zakup nieruchomości i tak nie dokonała jedna osoba. Na szczęście są jeszcze ogólnie dostępne zapisy aktualnych ksiąg wieczystych.

Co do głosowania:
Odnośnie kosiarki - zwracam honor nie doczytałam 46 za, 3 przeciw, 1 wstrzymała się.
Odnośnie studium - uchwała przyjęta jednogłośnie. Tylko coś rąk nie mogłam się doliczyć. No ale może byłam na innym zebraniu niż Ty. W każdym razie wstrzymałam się od głosu (zresztą nie tylko ja). Niemniej widząc emocjonalne zaangażowanie prowadzącego lepiej się nie odzywać niż dać się spalić na stosie. Papier cierpliwy jest wszystko przyjmie. Dobrze, że ktoś wymyślił coś takiego jak głosowania niejawne. Ale tego raczej na zebraniach nie doczekamy. Jak na razie pozostaje nam myśleć w "jedynie słuszny sposób". Boże myślałam, że mam te czasy już za sobą.

A teraz jak mogę zadać pytanie: czy jesteś przeciwnikiem studium jako całości?

Offline dany

• Rozgadany Forumowicz
« Odpowiedź #18 dnia: 03.10.2014 22:28 »
Ok zwracam honor co do osadów a co do stowarzyszenia nie wypowiadam się czy jest polityczne czy nie, ale z drugiej strony dobrze jak ktoś komuś patrzy na ręce. Co do głosowania, widzisz na zebranaich głosowania są jawne przez podniesienie ręki, watpię że jak podniosłas rękę że sie wstrzymujesz od głosu ktoś celowo nie policzył Twojego głosu (podniesionej ręki) a jeśli nawet by ktoś tego nie zauwarzył wg.mnie powinnaś zwrócic uwagę protokolantowi że się wtrzymałaś od głosu. Nie widzę powodu aby głosowania był niejawne chyba nikt sie nie wstydzi swoich poglądów w końcu żyjemy w wolnym kraju, no chyba że niektórzy boją sie zagłosować zgodnie z własnym sumieniem ale to już ich problem.
A co do pytania o studium no to oczywiście że nie jestem przeciwnikiem całego studium tylko bzdurnych jego zapisów oraz sposobu w jaki chce się mieszkańcom gminy je wcisnąć przez wmawianie że białe jest czarne a czarne białe, a najgorsze z tego wszystkiego jest to że nad tym studium będą głosowali niektórzy radni, którzy gdyby nie akcje Czekanowa i Świętoszowic do niedawna nie wiedzieli gdzie są położone tereny o których przeznaczeniu będą decydować.

Offline Max14

• Znajomy z Forum
« Odpowiedź #19 dnia: 06.10.2014 17:06 »
Do Olivia - nie bardzo rozumiem Pani stosunku do tego co się dzieje w tym obecnym studium. Czu jest Pani za tym by te ziemie przeznaczyć na przemysł i składowiska czy przeciw. Co do Pani zarzutów że co do poprzedniego studium nikt nie miał uwag to chciałbym zwrócić uwagę iż nie wszyscy byli obecni na zebraniu wiejskim w Czekanowie byli wówczas mieszkańcami - stąd nie bardzo mogli wnieść sprzeciw. Prawdę powiedziawszy to nie bardzo mnie interesują motywy poszczególnych mieszkańców czy są polityczne czy też nie. Interesuje mnie jakie obecnie mają stanowisko w sprawie przeznaczenia ziem wokół Czekanowa. Chciałbym by były one znowu rolnicze i w zasadzie na tym mi zależy. Skoro mieszka Pani blisko autostrady to chce mieć Pani jeszcze bardziej uciążliwe środowisko do mieszkania ? Coś nie bardzo rozumiem o co Pani chodzi. W najbliższych wyborach na pewno nie będę głosował na wójta - gdyż ten wiedział doskonale jakie jest stanowisko większości mieszkańców Czekanowa a także pewnie i innych wsi w okolicy. Strefa przemysłowa jest już w Grzybowicach. Czy chcemy mieć tu same strefy przemysłowe i składowe ?  Nie po to przenosiłem się na wieś żeby mieć gorzej niż w Gliwicach. Nie bardzo też rozumiem niektórych mieszkańców, którzy siedzą cicho i im niby nic nie przeszkadza. Szczególnie pani radnej, której przeszkadzała piekarnia a teraz jej nie przeszkadza że wokół mogą wyrosnąć niezbyt przyjazne jej zakłady lub składowiska. No chyba że ma jakieś tereny rolne, które chce spylić korzystając z wyższej ceny. Ciekawi mnie też czy córka wójta nie jest umoczona jakoś w proces, który obecnie odbywa się w sądzie w Gliwicach. Odnośnie nieuprawnionego kupna ziemi przez bogatego przedsiębiorcę. Bo to z jego powodu jest ta cała afera. Wójt zresztą to potwierdził na zebraniu wiejskim że to na jego wniosek są te przekształcenia. 

Offline MBert

• Rozpisany Forumowicz
« Odpowiedź #20 dnia: 15.10.2014 23:27 »
Czyli po tych wszystkich zebraniach, uwagach dyskusjach z wójtem i oglądnięciu studium stwierdzić można jedno: Olszewski to kłamca (A teraz może mnie podać do sądu). To mogę stwierdzić z całą odpowiedzialnością że ten człowiek ma ludzi w dupie a na jego słowach i obietnicach polegać nie można.

Na zebraniu w Wieszowie sam słyszałem z jego ust: "W Wieszowie farm wiatrowych nie będzie" a wg studium są. W Świętoszowicach obiecywał mieszkańcom wycofanie się ze stref przemysłowych.

Wiadomo że przeciwnicy mają w tym swój interes ale trudno się dziwić: Kto chce mieszkać w strefie przemysłowej albo pod wiatrakiem ?
Zawsze mnie ciekawi że miejsca zamieszkania zwolenników wójta z rady gminy w planie zagospodarowania mają tereny zielone albo pod zalesienie.
"Im bardziej skorumpowane państwo, tym więcej praw." — Tacyt
"Nie ma już mężczyzn, gdyż nie ma już przekonań, nie ma przekonań, gdyż nie ma zasad, nie ma zasad, gdyż nie ma już wiary." - kardynał Pie

Offline Olivia

• Prawdziwa "Gaduła"
« Odpowiedź #21 dnia: 16.10.2014 17:39 »
Do Max14:
Jestem za tym by "te" ziemie przeznaczyć pod inwestycje. Niekoniecznie takie jak chce wójt. Zresztą wcześniej pisałam, że nie wszystkie punkty studium uważam za mądre.
Co do tego kto w jakim interesie działa i z jakich pobudek jest dla mnie akurat bardzo istotne gdyż uważam, że wykorzystywanie protestu do własnych partykularnych interesów jest co najmniej nie na miejscu.

Do MBert:
Jakiej mocy mają być turbiny farm wiatrowych w Wieszowie ? To akurat bardzo istotne. Bo mogą to być potężne które były w poprzednim projekcie studium, lub małe - takie które mogę sobie w na posesji postawić bez szkody dla nikogo choćby dzisiaj.
No bo na ulotce którą wczoraj widziałam ktoś jak to zwykle niepodpisany oczywiście zapomniał dodać ten drobny szczegół. To takie nasze "...i czasopism". Niby niewiele a zmienia całkowicie postać rzeczy.

Offline MBert

• Rozpisany Forumowicz
« Odpowiedź #22 dnia: 17.10.2014 20:53 »
Do MBert:
Jakiej mocy mają być turbiny farm wiatrowych w Wieszowie ? To akurat bardzo istotne. Bo mogą to być potężne które były w poprzednim projekcie studium, lub małe - takie które mogę sobie w na posesji postawić bez szkody dla nikogo choćby dzisiaj.
No bo na ulotce którą wczoraj widziałam ktoś jak to zwykle niepodpisany oczywiście zapomniał dodać ten drobny szczegół. To takie nasze "...i czasopism". Niby niewiele a zmienia całkowicie postać rzeczy.

Co nie zmienia faktu że Pan Olszewki jest kłamcą co zresztą w polityce nie jest ewenementem. Na zebraniu mówił że wiatraków nie będzie. Dzwoniłem dziś do jednego z  radnych i był zdziwiony że w planie są wiatraki bo dostali zapewnienie że nie ma.

Pozatym w planie jest ogólnie o wiatrakach ze te małe można stawiać wszędzie a na mapkach są zaznaczone farmy wiatrowe bez wyszczególnienia jakiej mocy. To po co te wydzielone miejsca skoro te małe mogę sobie w ogródku postawić ?
"Im bardziej skorumpowane państwo, tym więcej praw." — Tacyt
"Nie ma już mężczyzn, gdyż nie ma już przekonań, nie ma przekonań, gdyż nie ma zasad, nie ma zasad, gdyż nie ma już wiary." - kardynał Pie

Offline Olivia

• Prawdziwa "Gaduła"
« Odpowiedź #23 dnia: 20.10.2014 18:03 »
Widzę na mapie wniosek o tereny farm wiatrowych. Zresztą cały teren za Ziemięcicami i Przezchlebiem też jest tak zakreślony. Ale to wniosek, a nie ustalenia.
 Zobacz co masz w ustaleniach. Wokół Wieszowy tereny 8, 8A, 9 i jest tego sporo. Mieszkaniówka, mieszkaniówka i jeszcze raz mieszkaniówka plus usługi, sport, kultura itd.
Co prawda jest jeszcze numer 15 przy MOP ale to rozbudowa istniejącego stanu.

Offline Max14

• Znajomy z Forum
« Odpowiedź #24 dnia: 21.10.2014 21:00 »
Do Max14:
Jestem za tym by "te" ziemie przeznaczyć pod inwestycje. Niekoniecznie takie jak chce wójt. Zresztą wcześniej pisałam, że nie wszystkie punkty studium uważam za mądre.
Co do tego kto w jakim interesie działa i z jakich pobudek jest dla mnie akurat bardzo istotne gdyż uważam, że wykorzystywanie protestu do własnych partykularnych interesów jest co najmniej nie na miejscu.

Hm problem jest taki że jak zapisze się że ten teren ma być przeznaczony na inwestycje to wówczas niestety nie mamy wpływu na to jakie tam będą inwestycje. Będą takie jakie będą inwestorzy chcieli a nie mieszkańcy. Może być np składowisko opon jakie się np spaliło pod opolską wsią i tylko dzięki szczęściu (odpowiedni kierunek wiatru) nikomu się nic nie stało.
Według mnie to powinna być tam tuż przy autostradzie posadzona odpowiedniej szerokości strefa leśna a dalej powinien zostać teren -albo rolny - albo przeznaczyć go na strefę domków. Brak bowiem naszym decydentom myślenia o przyszłości. Te tereny są nieźle skomunikowane i z Gliwicami i Zabrzem. Dlatego są cenne jako tereny mieszkaniowe. Ludzie obecnie na takich terenach posiadają samochody i to powoduje że tereny, które są dobrze skomunikowane są cenne. A w przyszłości niestety pewnie będzie wprowadzony jakiś podatek katastralny - tak jak jest na zachodzie i wpływy do kasy gminy na pewno wzrosną nawet od tych domów - choć zdaję sobie sprawę że firmy płacą zdecydowanie więcej. Jednak stref przemysłu wokoło jest wystarczająco dużo - coraz więcej ludzi przeprowadza się z miasta na tereny wokół miast. Proszę sobie zobaczyć jak to wygląda na zachodzie. A u nas wcześnie czy później też tak będzie. Przemysł może i powinien sobie znaleźć miejsce tam gdzie nie mieszkają ludzie. Dzięki dobremu skomunikowaniu nie ma problemu z dojazdem pracowników. No ale tu chodzi o interes miliardera, który w niezbyt legalny sposób kupił te ziemie. Nie dowierzam takim przedsiębiorcom - bo jak raz oszukali to dlaczego później w imię zysku nie mieli by naciągnąć prawa na swoją korzyść. Niekoniecznie przejmując się mieszkańcami.   

Offline Olivia

• Prawdziwa "Gaduła"
« Odpowiedź #25 dnia: 22.10.2014 10:06 »
To zależy wszystko od tego co wpisze się w studium i miejscowym planie. Studium jest tylko pewnym zarysem. I pewne zapisy można usunąć, bądź zmienić.
Co do posadzenia jak piszesz strefy leśnej to niby jakiej szerokości, kto to ma posadzić  ( gmina z podatków????), kto ma wykupić grunt od właścicieli ( gmina z podatków ????) chłopie jak Ty to sobie wyobrażasz.
Co do mieszkaniówki to zerknij na mapę ustaleń studium ile jest mieszkaniówki. Wg mnie naprawdę dużo. Pisanie o zielonej gminie i mieszkaniówce na całym terytorium to głupota. Kto zapłaci za uzbrojenie ( gmina z podatków????). Każdy kto budował dom i musiał np. wykonał odcinek rurociągu PE powiedzmy długości 80m to wie że są to koszta kilkunastu -kilkudziesięciu tysięcy złotych. A gdzie reszta uzbrojenia drogi,gazociąg kanalizacja. o chodnikach nie wspominając.
Na zachodzie przemysł doskonale koegzystuje z terenami zamieszkałymi. Cała ta akcja przypomina mi tą sprzed kilkunastu lat w Gliwicach. Kominy, wysypiska itd. no i jeszcze dżdżownica amerykańska. I co z tego - ano nic jest pięknie zagospodarowany obszar bez kominów i syfu. A obok dom, i to nowo wybudowane. Jakoś nie widzę protestów. A trudno odmówić Gliwicom inwestycji nieekologicznych. Ile zanieczyszczeń emitują tam zakłady opalane gazem, a ile teraz w okresie jesienno zimowym paleniska w Czekanowie, Świętoszowicach itd. gdzie większość by "zaoszczędzić" w ich przekonaniu traktuje piec CO jako swoją małą spalarnie śmieci. Wyjdź dzisiaj na ulicę  i zaciągnij się "świeżutkim " powietrzem. Yhm ten wspaniały zapach butelek PET, pieluch, woreczków foliowych - cudo normalnie.

Offline Aleksander

• Nowy Forumowicz
  • **
« Odpowiedź #26 dnia: 26.10.2014 15:23 »
Takie strefy leśne o których wspomniała Oliwia widziałem na Wieszowie za Dworcem na polu w stronę lasu. Podobno coś tam ma się dziać ale czy to będzie przemysł czy mieszkaniówka nie wiem. Oglądałem mapę planu i jest oznaczone "mn" ale jeden gość mówił o jakimś magazynie przerzutowym materiałów niebezpiecznych - czy to możliwe? ???

Offline dany

• Rozgadany Forumowicz
« Odpowiedź #27 dnia: 26.10.2014 17:36 »
Olivia zapisów studium nie można zmienić i usunąć jak zostaną uchwalone. To co zostanie zapisane w studium to to może byc tylko uchwalone w miejscowym planie (można z częsci tylko zrezygnować ale nie zmienić).
Strefy leśne oczywiście że powinna wykonac gmina, jak jest taka pro inwestycyjna tzn że stać ją na uzbrojenie terenu pod takie infrastruktury jakie miałyby powstać np przy Swiętoszowicach i Czekanowie. Myślisz że znajdzie się jakiś frajer że wyłoży kilka milionów na uzbrojenie tego terenu jak to jest obowiązkiem gminy?? Więc bajki gminy że zmuszą ewentualnego inwestora do uzbrojenia terenu na własny koszt można wsadzić między baśnie, skończy się jak zawsze tylko to juz będzie problem kolejnych kadencji rady a te będą zwalać na poprzednie, a to już skąś znamy.
Zgadzam się że na zachodzie przemysł koegzystuje z terenami mieszkalnymi ale jak sama napisałas jest to na zachodzie. Niestety w Polsce daleko nam jeszcze do takiej kultury. U nas wszyscy kombinuja jak mogą a przyczyna tego miedzy innymi jest polskie prawo i przepisy bo jak ktoś jest za uczciwy to zjedzą go podatki, opłaty, obostrzenia. Tutaj nikomu się nie opłaca być proekeologicznym. To sie zmieni ale na to jeszcze potrzebujemy kilkunastu lat.

Offline Olivia

• Prawdziwa "Gaduła"
« Odpowiedź #28 dnia: 26.10.2014 23:28 »
Masz rację Dany pewne zapisy można usunąć albo zmienić w momencie uchwalania MPZP.
Dla mnie patrzenie ciągle na "zachód" i mówienie jak tam to jest wspaniale a u nas do bani jest już trochę przestarzałe. Parę lat na zachodzie i człowiek patrzy inaczej na wiele wyidealizowanych spraw.Fakt mamy pewne braki, ale nie można ciągle patrzeć w przeszłość.

Kolejny przykład jak gmina stara się o pozyskanie inwestora ( czytaj pieniędzy).
http://www.sosnicowice.pl/view,21,Oferta%20dla%20inwestor%C3%B3w.htm
A ulokowanie wg mnie gorsze od naszego. Mowa oczywiście o Sośnicowicach które to starają się przyciągnąć inwestorów na swoje TERENY INWESTYCYJNE .... przepraszam miałam napisać PRZEMYSŁOWE bo u nas takie nazewnictwo obowiązuje  :P
Proszę spojrzeć na mapki i argumenty jakimi Sośnicowice kuszą.

To jeszcze przykład zza miedzy, czyli Zabrze - Grzybowice ul. Handlowa. Kolejny przykład na to że można łączyć tereny inwestycyjne i mieszkaniowe, bo przecież dzieli je tylko droga krajowa.

Kolejna gmina która poszukuje inwestorów, czyli Rudziniec
http://www.rudziniec.pl/tereny/
Można połączyć inwestycję, mieszkaniówkę i tereny zielone.
Oczywiście prócz Gminy Zbrosławice :( Bo u nas straszą tym co najgorsze po to by móc załatwić przy okazji swoje interesy biznesowe czy polityczne. Smutna rzeczywistość.

« Ostatnia zmiana: 27.10.2014 10:27 wysłana przez Olivia »

Offline Leoni

• Znajomy z Forum
« Odpowiedź #29 dnia: 27.10.2014 09:39 »
Tak, najlepiej promować "zieloną gminę". Myślę, że te osoby nie myślą o przyszłości, o miejscach pracy dla naszych dzieci. Ci ludzie mają dobre emerytury lub własne biznesy i nie chcą konkurencji, a przecież ludzie z najbliższych wsi mieli by zatrudnienie a gmina podatki.  Konkurenci obecnego wójta straszą społeczeństwo kominami fabrycznymi a nawet spalarnią śmieci - śmiechu warte a nieświadomi dają się nabrać. A swoją drogą, proszę jechać do Berlina czy Wiednia, gdzie w centrum miast są spalarnie śmieci, ładnie wkomponowane w miasta.
Okres wyborów to taki czas, że kandydaci obiecują wszystko i straszą wszystkim, bo tylko oni mają pomysł na wszystko. Niestety, mętnie mówią o pozyskiwaniu dotacji ale zapominają, że aby starać się o jakiekolwiek pieniądze, w budżecie trzeba mieć środki na "wkład własny".
Wszyscy kandydaci mówią o wydawaniu pieniędzy, żaden nie wspomina, skąd je weźmie. Na razie tylko Olszewski głośno powiedział, że poprzez strefy ekonomiczne chce zwiększyć wpływy do budżetu - no to chcą go wdeptać w ziemię.  Najłatwiej jest obiecywać złote góry ! Zresztą niektórzy już rządzili więc mogli się wykazać.