Autor Wątek: Sejm uchwalił 22 proc. VAT na internet  (Przeczytany 2098 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AnHELLuS

• Administrator
Sejm uchwalił 22 proc. VAT na internet
« dnia: 18.12.2004 12:28 »
Poniższe teksty pochodzą z serwisu  Dziennik Internautów . Pozwoliłem sobie wkleić całość tekstu bez zmian czy skrótów, (pogrubiłem jedynie pierwsze zdania )gdyż za jakiś czas artykuł ten pewnie znajdzie się w archiwum www.di.com.pl, do którego za dostęp trzeba zapłacić :|

"Sejm uchwalił 22 proc. VAT na internet" Link do artykułu
Cytat: "Dziennik Interanutów"

Od 1 marca 2005 roku na usługi dostępu do internetu będzie obowiązywała 22-proc. stawka VAT. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT. Obecnie, od początku tego roku, usługi dostępu do internetu dla placówek oświatowych oraz użytkowników indywidualnych są zwolnione z podatku VAT.

Celem nowelizacji ustawy o VAT jest dostosowanie do przepisów UE.

Ministerstwo Finansów uzasadnia, że od początku prac nad stawką VAT na internet było oczywiste, że zwolnienie z tego podatku jest niezgodne z przepisami Unii Europejskiej. W związku z tym Komisja Europejska wszczęła oficjalne procedury.

- Rząd polski zapewnił Unię Europejską, że dostosuje się do prawa unijnego i wprowadzi stawkę podstawową na usługi dostępu do internetu - powiedział niedawno w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Ministerstwo podkreśla przy tym, że korzystający z internetu nie stracą na wprowadzeniu 22 proc. VAT, bo ustawa o podatku dochodowym PIT wprowadza ulgę pozwalającą na odliczenie od podstawy opodatkowania do 760 zł z tytułu korzystania z internetu.

Neneman zaznaczył, że rząd zabiega też w Brukseli o zachowanie preferencji dla placówek oświatowych. Analitycy są jednak zgodni, że Unia nie wyrazi na to zgody.

Za nowelizacją głosowało 298 posłów, przeciw było 77, wstrzymało się 31 osób.

"Jak skorzystać z ulig na internet" link do artykułu
Cytat: "Dziennik Internautów"
Od nowego roku każdy, kto dla potrzeb osobistych skorzysta z Internetu, będzie mógł, do kwoty nie większej niż 760 zł rocznie, odliczyć ten wydatek od podatku dochodowego. Aby jednak było to możliwe, faktury za usługi dostępu do Internetu muszą wskazywać ich wartość. Tymczasem dziś nie zawsze można to z nich wyczytać.

Mając fakturę z wypisanymi na niej różnymi usługami można dla potrzeb podatku dochodowego wybrać jedynie te, które dotyczą Internetu.

Trzeba jednak pamiętać, że wartość usług dostępu do Internetu będzie można potrącać od podstawy opodatkowania PIT, czyli od uzyskanego w trakcie roku dochodu, a nie od podatku, informuje "Rzeczpospolita".

Niekiedy operatorzy telekomunikacyjni czy sieci kablowe wystawiają faktury ujmujące świadczone przez siebie usługi jako całość, bez podziału na np. połączenia telefoniczne, umożliwianie dostępu do programów telewizyjnych, korzystanie z Internetu.

W takiej sytuacji klientowi pozostaje zwrócenie się do operatora o skorygowanie faktury i rozbicie usług na poszczególne pozycje. "Rzeczpospolita" donosi, że ten może odmówić, ale byłby to jedynie dowód jego złej woli.

Należy też pamiętać, że są sytuacje, w których żądanie wyszczególnienia usług na fakturze jest bardziej uzasadnione, i takie, w których może to być trudniejsze. Wszystko bowiem zależy od umowy stron. Jeżeli wynika z niej, że przedmiotem czynności jest jedna usługa, to uzyskanie korekty faktury będzie raczej niemożliwe.

W związku z powyższym "Rzeczpospolita" zaleca, by podatnicy przed końcem tego roku dokładnie przejrzeli rachunki i przeczytali umowy. Natomiast osoby, które dopiero noszą się z zamiarem ich zawarcia, powinny wziąć pod uwagę warunki, jakie trzeba spełnić z punktu widzenia odliczeń w PIT.

Po przeczytaniu powyższych informacji prosze nie "szaleć" ;) z wysyłaniem zapytań do Maniera Service, grzebaniem w rachunakch itp. Ustawa zaczyna obowiązywać od 1 marca 2005 więc rachunki do odliczenia bedą ważne od tego dnia, czyli tego roku to odlicznie nie obejmuje.

Offline Elmo

• Pości jak rok długi
« Odpowiedź #1 dnia: 18.12.2004 14:09 »
Ok tego roku to nie obejmuje ale.... nie wiem jak wy, natomiast ja żadnych rachunków nie otrzymuję.
Czy od marca Maniera Srevice będzie wystawiał faktury każdemu użytkownikowi sieci? Czy jest albo będzie jakiś inny pomysł na to?
Jestem Elmo a reszta niech będzie milczeniem......8)

Tu znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania.

Offline artm

• Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: 19.12.2004 12:14 »
witam
rachunkow nie otrzymujsze bo płacisz przelewem.....

do marca jeszcze jest troszku czasu ......... a faktury na pewno kazdy dostanie ...... zbiorcze raz na rok.....

pozdrawiam artm

Offline macma

• Kandydat na Forumowicza
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 18.02.2006 12:10 »
czesc mam male pytanie odnoscni faktury, bo zostala ona wystawiona dopiero od marca nie wiem dlaczego skoro mozna odpisac calosc i czy ewentualnie mozna uzyskac w razi potzreby od was pokwitowanie zapłaty z data 31.12.2005 gdyby skarbowka sie tego domagla bo inaczej nie moge tego doliczyc w tym roko :(  http://pit.dobry.pl/forum1/html/pytania_internetowe.html

Offline Elmo

• Pości jak rok długi
« Odpowiedź #4 dnia: 18.02.2006 15:37 »
Ponieważ od marca dopiero zapodali tym vatem i od marca możemy to odliczyć. Wcześniej nie było podatku na usługi internetowe.

Offline macma

• *
« Odpowiedź #5 dnia: 18.02.2006 16:42 »
Z mojej wiedzy wynika ze można odpisać całość poniesionych wydatków w roku 2005 a to od kiedy był wprowadzony VAT nie ma w tym przypadku znaczenia. Druga sparawa to faktura ktora otrzymalismy, nie wynika z niej ze wydatek zostal poniesiony w roku 2005, a to znaczy ze nie mozna jej teraz odpisac (trzeba bylo by miec potwierdzenie wplaty ze dokonano jej w 2005 bo potwierdzenia przelewow z banku sie nie przydadza skoro na fakturze jest wyrazinie napisane ze do zapłaty gotówka z terminem do 14.01.2006).  W innym przypadku urzad skarbowy zakwestionuje takie odliczenie na bank, a nie wziolem sobie tego z glowy tylko bylem na takie spowiedzi w skarbowce dwa lata temu i mialem podobny przypadek z odliczeniami skałedek na ubezpieczenie zdrowotne.

Offline Elmo

• Pości jak rok długi
« Odpowiedź #6 dnia: 19.02.2006 10:56 »
To co wiem to jedyną żecz którą możesz sobie odliczyć jest podatek Vat. To nie wiem co ty chcesz odlicać "z całego roku" jak styczeń, luty, marzec były miesiącami z podatkiem Vat = 0% nie ma co odliczać za te pierwsze miesiące.
Jednak co do tego drugiego to jak na razie nie wiem. Przy odliczaniu sie okaże chyba że ktoś z was wcześniej wybada jak to jest na 100%.
Dajcie znać.

Offline macma

• *
« Odpowiedź #7 dnia: 21.02.2006 11:43 »
Od dochodu odlicza sie koszty z tytulu dostepu do internetu a nie podatek VAT. W/w ulga jest niejako rekompensata za wprowadzenie vat-u na te uslugi. Jeszcze raz odsyłam do poradnika http://pit.dobry.pl/forum1/html/pytania_internetowe.html w którym na kwestia jest dokładnie opisana.

Offline artm

• Administrator
« Odpowiedź #8 dnia: 26.02.2006 10:25 »
witam

Możemy odiczyć sobie wydatki poniesione na dostęp do sieci Internet w 2005 roku od marca..

Raczej dziwne było by aby wprowadzona ulga obejmowała miesiące przed ulgą ponieważ prawo nie obowiązuje wstecz.

Jaskrawiej  można powiedzieć .....

czy ulga wprowadzona w grudniu obejmowała by cały rok wstecz....... to by była paranoja.

pozdraiwam artm