Autor Wątek: "Sprawa honoru"  (Przeczytany 2853 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pajonkhin

• Forumowicz Wieszowa NET
"Sprawa honoru"
« dnia: 05.02.2005 17:04 »
Pisana przez parę amerykańskich historyków opowieść o losach pięciu lotników polskich walczących w słynnym dywizjonie 303 podczas "Bitwy o Anglię.

Autorzy odkrywają przed światem zachodnim prawdziwą strasznie bolesną historię kraju który... :roll:  Może lepiej odda to fragment przedmowy Normana Daviesa:

Cytuj (zaznaczone)
[..] To właśnie w Polsce rozpoczęła się wojna, to tu stoczono kilka największych bitew na froncie wschodnim, to tu hitlerowcy dokonali Holokaustu na Żydach, to tu całkowicie zniszczono stolicę państwa, to tu - proporcjonalnie do liczby mieszkańców - zginęło najwięcej ludzi, to tu żarliwa lojalność wobec aliantów przyniosła klęskę[..] Polska ucierpiała też mocno w opracowaniach historycznych.

Nie czuję się specjalnie patriotą ale czytając tę książkę wzruszam się mimo woli. Jeszcze nie jestem wstanie ocenić ją całościowo lecz tak mnie wciągnęła, że zrobię to niebawem. :wink:

Offline Pajonkhin

• Forumowicz Wieszowa NET
"Sprawa honoru"
« Odpowiedź #1 dnia: 16.02.2005 11:03 »
Trudno tak w paru zdaniach opowiedzieć zawartość tego tytułu. Jak by Was tu zachęcić :roll:  Są w "Sprawie honoru" ciekawostki typu: Jak umierał Roosevelt, co zrobił Stalin z ankieterami, którzy ze zdziwieniem stwierdzili, że brakuje 10 milionów Rosjan, dlaczego Churchill cierpiał na rozdwojenie jaźni :wink:  Przede wszystkim są tu opisane losy Polaków opuszczonych przez aliantów. No cóż smutne ale prawdziwe. Pozwala to patrzeć z dystansem na dzisiejsze alianse.

Książka do wypożyczenia u mnie :)