Autor Wątek: Kłopoty Torrenta- agresywne P2P  (Przeczytany 2036 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MrMark

• Administrator
Kłopoty Torrenta- agresywne P2P
« dnia: 13.06.2005 10:05 »
P2P o nazwie Big Torrent wywiera bardzo negatywy wpływ na działania sieci i internetu.
Niestety twórcy wykorzystali protokół UDP do przesyłania masowych danych, łamiąc wszelkie standardy sieci internet.

UDP zostało zaprojektowane z myślą o szybkim przesyłaniu danych (niewielkie ilości danych w seriach).
Dlatego rozmowy głosowe, gierki, radia internetowe czy DNS działają na UDP.
Dla nich wymagany jest minimalny czas opóźnień.

Niestety twórcy Big Torrenta wykorzystali ten protokół w masowym ruchu P2P skutecznie blokujac i zwalniając ruch pozostałych użytkowników.

W żaden sposób nie mozna śledzic polaczeń P2P UDP, bo jest to protokół bezpołączeniowy.
Oczywiście twórcy nie przestrzegają trzymania sią żadnych ustalonych portów.

Dlatego niestety musiałem wylączyć Big Torrenta dla dobra wszystkich.

W wersji przekierowania portów Big Torrent działa (mam nadzieje że się będzie trzymać  przekierowanego portu).
Każdy, kto chce korzystac z torrenta, a nie ma jeszcze przekierowanego portu, proszę o wypełnienie formularza na stronie, a my mu przekierujemy port i torrent bedzie działał.

Marek M.

Offline yorg

• Pości z rana i wieczora
« Odpowiedź #1 dnia: 13.06.2005 20:54 »
male pytanie:

chodzi o jakiegos klienta sieci bit torrent, czy 'big' to tylko literowka?
The Borg's frightening appearance may scare small children.

Offline MrMark

• Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: 14.06.2005 22:17 »
Oczywiście chodzi o bit torrenta- literówka.
Narazie działa-mam nadzieję że się uporałem z tym problemem.
Wyłączyłem mu cały ruch UDP, i obserwuję czy to pomogło.
MM

Offline amon

• Znajomy z Forum
« Odpowiedź #3 dnia: 26.04.2006 12:12 »
"UDP zostało zaprojektowane z myślą o szybkim przesyłaniu danych (niewielkie ilości danych w seriach)."

No coz...ale ta teoria to zupelna bzdura.
programy p2p wykozystuja protokol udp, tak i owszem ale tylko do komunikacji pomiedzy serwerami/userami,
wymieniaja dane o dostepnosci oraz zasobach. nic wiecej.
Protokol udp jest protokolem bezpolaczeniowym, a wiec nie ma kontroli ilosci przeslanych danych.
Wyobraz sobie jakies mp3 w ktorym brakuje kawalka pakietu...jest bezuzyteczne.

pozdrawiam

Offline Screamer

• Postopisarz [stopień 2]
    • http://www.screamer.site.prv.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 26.04.2006 16:47 »
Przesylanie plikow z wykorzystaniem protokolu UDP jest jaknajbardziej mozliwie i niestety praktykowane w wielu klientach BT. Sam spotkalem sie kiedys z testowa wersja programu sluzacego do przesylania plikow w sieci za pomoca UDP. Jako ze UDP to protokul bez potwierdzen odbiorow pakietow, to aby przeslac przy tej metodzie kompletny plik, wiele jego czesci musialo byc wysylanych kilkukrotnie, abe tymsamym zapewnic bezblednosc i kompletnosc transferu. Tak wiec sposob niespecjlanie skuteczny jednak mozliwosc taka istnieje i dziala.
"Jeśli jesteś w posiadaniu młotka, wszystko przypomina gwóźdź."

Offline amon

• Znajomy z Forum
« Odpowiedź #5 dnia: 26.04.2006 17:26 »
jakies totalnie nowe teorie :(
skoro jest bezkontrolny to w jaki sposob sklada pakiety? ;-)
przeciez musi miec numery sekwencyjne i na tej podstawie plik zostaje skladany, a w udp tego nie ma. Przy tej teorii... to tak jakby chirurg po wypadku poskladal czlowieka zupelnie przypadkowa, glowa na kolanie reka kolo tylka ;-)
masz jakies glebsze pojecie o protokolach?

pozdrawiam ;-)

a tak na marginesie zamias sie przejmowac w jaki sposob dana aplikacja zapycha lacze, proponuje zainteresowac sie layer7 na kernel i iptables a do tego obowiazkowo limityowania ilosci polaczen rownoczesnych dla klientow na antenach. Wiele problemow zniknie, a klient nie zauwazy roznicy, po prostu aplikacja p2p sama sie dostosuje do warunkow lacza i bedzie zadziej ponawiac polaczenia. A transfery zostana na podobnym poziomie.  To co bylo marnowane na ack i syn, zostanie wykozystane przy samym downloadzie.

Offline MrMark

• Administrator
« Odpowiedź #6 dnia: 27.04.2006 09:34 »
Protokół IP jest bezpołączeniowy. Dopiero warstwa tcp organizuje składanie w całość przesyłanych danych- składa kolejność oraz sprawdza błedy.
Nie ma żadnego problemu by zaimplementować mechanizmy z tcp w warstwie aplikacji, ale tak, by korzystały z protokolu UDP.
Zresztą nowy skype umożliwia przesyłanie tak plików.

A layer 7 mamy zaimplementowany, ale jak życie pokazuje nie jest to takie wszystko proste.
Bittorent sobie szyfruje połączenia i przez długi czas niektóre z klientow tej sieci nie były rozpoznawane przez automaty wykrywające ten ruch.
Tylko warunkiem dobrego krztałtowania ruchu P2P jest jego rozpoznanie.

Samo przycinanie ilości połączen nie dla kazdego klienta jest dobre- niektóre P2P by działać logiczniej potrzebują wiekszą ilość połączeń niż inne- dla porównania eMule i DC.

pozdro
Marek

Offline amon

• Znajomy z Forum
« Odpowiedź #7 dnia: 27.04.2006 14:24 »
Jednak sie nie zgodze.

1. UDP z dodatkami to nie udp a hybryda ;-)
2. Layer7 pozwala pisac sygnatury...wciaz nie rozumiem problemu.
3. Jesli na radiu niepilnujecie sesji to ja naprawde boje sie pomyslec jak to 2.4 GHz dziala u Was w szczycie, no chyba ze na 5.0 GHz dzialacie.

A poztym problem p2p najprosciej jest rozwiazac bedac uczciwym wobec klienta, czyli sprzedac mu scisle okreslone pasmo i niezastanawiac sie co z nim robi, w koncu placi za to pasmo..wiec czy to p2p czy gry online powinno nie interesowac ISP.

Jednakze jako iz mam kilkanascie sieci wiem iz czasem niestety zycie zmusza do gry w ciuciubabke z userem i ksztaltuje mu sie ruch tak aby na www/poczta/ftp mial wedle abonamentu, a reszte sie pilnuje i ukruca aby przypadkiem cala dobe nie wykozystywal calego swojego pasma.

pozdrawiam